شورای امنیت تا دو روز درباره ماموریت یوناما تصمیم می‌گیرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه هفته روان نشستی را برای رای‌زنی درباره تمدید ماموریت یوناما برگزار می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه هفته روان نشستی را برای رای‌زنی درباره تمدید ماموریت یوناما برگزار می‌کند.

نصیراحمد فایق سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد از کارکردهای یوناما در بخش سیاسی در افغانستان انتقاد ‌کرده و اما ‌افزوده است که حضور نمایندگی سازمان ملل در افغانستان برای گزارش‌دهی درباره تخطی‌های حقوق بشری و هماهنگی جمع‌‌آوری کمک‌های بشری مهم است.

آقای فایق در این باره افزود: «به آن شکلی که باید یوناما فعالیت داشته باشد، متاسفانه فعالیت‌ را انجام نداده؛ ولی در مجموع ما از تمدید ماموریت یوناما پشتیبانی می‌کنیم.»

ماموریت هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) تا پنج روز دیگر یعنی در هفدهم مارچ پایان می‌یابد؛ اما سودمندی کارکردهای یک ساله یوناما در افغانستان تا چه حد است؟

در این میان امارت اسلامی می‌گوید که فعالیت‌های یوناما متاثر از سیاست‌های ایالات متحده است و این نهاد باید در تصمیم‌گیری‌هایش مستقلانه عمل کند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «ملل متحد هم زیر اثر امریکا قرار داد و یوناما هم بخشی از سازمان ملل است. چیزی که سیاست‌های امریکا در افغانستان ایجاب می‌کند و قسمی که آنان پالیسی خود را دنبال می‌کنند، یوناما هم از همان زاویه پیش می‌رود.»

عین‌الدین بیگ فعال حقوق بشر درباره ماموریت یوناما گفت: «کار‌های را در مورد کمک‌‌رسانی به نیازمندان انجام داده و در این مورد فعال بودند؛ اما در بخش‌های دیگر متاسفانه به صورت اساسی یوناما کار خود را انجام نداده است.»

یوناما ماموریت ویژه سیاسی‌ سازمان ملل متحد در افغانستان است که در ۲۸ مارچ ۲۰۰۲ از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر بنیاد قطع‌نامه ۱۴۰۱ در افغانستان بنیاد نهاده شد.

نظرات بسته شده است.