شورای امنیت امروز درباره تمدید ماموریت یوناما در افغانستان رأی‌گیری می‌کند

ماموریت یوناما که سال گذشته تمدید شده بود، قرار است فردا (شنبه، ۱۷ مارچ) به اتمام برسد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز پیش‌نویس قطع‌نامه تمدید ماموریت هیأت معاونت این سازمان در کابل (یوناما) را به رای‌گیری می‌گذارد.

جلسه رای‌گیری در مورد پیش‌نویس قطع‌نامه تمدید ماموریت یوناما که از سوی جاپان تهیه شده است، ناوقت روز جمعه، ۲۵ حوت برگزار می‌شود.

ماموریت یوناما که سال گذشته تمدید شده بود، قرار است فردا (شنبه، ۱۷ مارچ) به اتمام برسد.

طبق گزارش شورای امنیت از جریان جلسه‌های حاشیه‌ای درباره تمدید ماموریت یوناما، بیشتر اعضا بر متن این پیش‌نویس توافق داشتند.

امریکا، انگلیس و فرانسه بر افزودن متنی درباره حقوق بشر به‌ویژه زنان و دختران در این قطع‌نامه تاکید کردند، در حالی‌ که چین و روسیه به این پیش‌نویس ایراد گرفتند و به تغییر چرخه گزارش‌دهی یوناما هر سه ماه یک‌ بار، نیاز افغانستان به کمک‌های بشردوستانه، وضعیت اقتصادی و دارایی‌های مسدود شده این کشور پرداختند.

پیش‌نویس ارایه شده توسط جاپان بر تغییر وظایف و اولویت‌های یوناما تاکید ندارد و حاوی حمایت کامل شورا از رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیر کل در امور افغانستان و کار این نهاد در کابل است و آن را حیاتی می‌داند.

اگر پیش‌نویس ارایه شده از سوی جاپان در شورای امنیت رای بیاورد، قرار است ماموریت هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) برای یک سال دیگر تا ۱۷ مارچ ۲۰۲۵ تمدید شود.

امارت اسلامی روز گذشته در این مورد گفت که یوناما در زمینه گزارش‌دهی از اوضاع افغانستان بی‌طرفانه و آن‌چنان که باید، عمل‌ نکرده است، هرچند ادامه ماموریت آن پراهمیت تلقی می‌شود.

نخستین پیش‌نویس ابتدایی در این مورد ۲۹ فبروری و پیش‌نویس نهایی‌شده بعدی پس از مذاکرات فشرده میان اعضای این شورا در ۲۱ مارچ ارایه شد و قرار بود نشست یادشده روز گذشته (پنج‌شنبه، ۱۴ مارچ) برگزار شود، اما برای امروز به تعویق افتاد.

شورای امنیت سازمان ملل دلیل این تأخیر را فرصت بیشتر برای رأی‌گیری درباره تمدید ماموریت این نهاد در افغانستان عنوان کرد.

 

نظرات بسته شده است.