شرکت برشنا قراردادهای ۱۰۴ پروژه برق را در سال گذشته امضا کرده است

این شرکت قراردادهای ۱۰۴ پروژه برق را سال پار به ارزش بیش از ۳ میلیارد افغانی امضا کرده است.

بازسازی سب‌استیشن ولسوالی چمتال ولایت بلخ، تکمیل کار باقی‌مانده پروژه ۵۰۰ کیلوولت برق شبرغان – دشت الوان و ساخت و نصب سب‌استیشن نورالجهاد و انتقال لین برق ۲۲۰ کیلوولت غزنی – قندهار از مهم‌ترین پروژه‌ها اند که بنا به گفته مسوولان شرکت برشنا، سال پار اجرا شده‌اند.

عبدالرحمن رحمانی رییس عملیاتی شرکت برشنا در این نشست گفت: «کارهای سب‌استیشن والسوالی چمتال بلخ تکمیل شد. سب‌استیشن چمتال ظرفیت چهار میگاوات برق را دارد. این از بودجه داخلی شرکت برشنای امارت اسلامی افغانستان که ۶۸ میلیون افغانی تخمین شده، ساخته خواهد شد.»

بربنیاد اطلاعات شرکت برشنا، در سال ۱۴۰۲ خورشیدی حدود ۵ اعشاریه ۷۶ میلیارد کیلووات ساعت برق از کشورهای همسایه خریداری و وارد شده است و قراردادهایی با ازبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران نیز انجام شده که در سال روان ۶ اعشاریه ۷ میلیارد کیلووات ساعت برق از این کشورها خریداری خواهد شد.

شرکت برشنا افزوده است: «آمارهای شرکت برشنا نشان می‌دهند که در سال‌ پار به ارزش ۱۰۵ میلیون دالر از ازبیکستان، به ارزش ۷۱ میلیون دالر از تاجیکستان، به ارزش ۶۴ میلیون دالر از ترکمنستان، به ارزش ۴۸ میلیون دالر از ایران و از شرکت داخلی به ارزش ۳۶ میلیون دالر برق خریداری شده است.»

حکمت‌الله میوندی سخن‌گوی شرکت برشنا گفته است: «برای سال ۲۰۲۴، حدود ۶.۷ میلیارد کیلوات فی ساعت برق با کشورهای ذکر شده پلان شده است.»

مسوولان این شرکت هم‌چنان گفته‌اند که عواید و بدهی‌ها را نیز سال ‌پار به‌گونه‌ی شفاف گردآوری کرده‌اند و شرکت برشنا برای جلوگیری از ضایعات برق نیز طرحی را پیشنهاد کرده است.

میرویس عطایی معین تجارتی شرکت برشنا در این نشست خبری گفت: «شرکت برشنا تلاش کرده است تا طرحی را ترتیب بکند و بودجه‌ای مد نظر گرفته شود که در صورت منظوری بودجه، ضایعات را کم‌تر بسازیم.»

رییس عملیاتی شرکت برشنا در این نشست هم‌چنان اطمینان دادخ است که در آینده نزدیک کار پروژه کاسا یک‌هزار را عملا آغاز می‌کنند و تلاش می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های بیشتر را در بخش برق جلب کنند.

نظرات بسته شده است.