سولنگی: حمایت ا.ا. از تی تی پی به زیان هر دو کشور است

آقای سولنگی در گفت‌وگو با یک رسانه هندی هم‌چنان ادعا می‌کند که اگر امارت اسلامی به حمایت از گروه‌های هراس‌افگن از جمله تحریک طالبان پاکستان ادامه دهد، این کار به زیان دوطرف خواهد بود.

مرتضی سولنگی وزیر اطلاعات پاکستان می‌گوید که روابط اسلام‌آباد با کابل بستگی به اقدام‌های حکومت سرپرست افغانستان در برابر گروه‌های هراس‌افگن دارد.

آقای سولنگی در گفت‌وگو با یک رسانه هندی هم‌چنان ادعا می‌کند که اگر امارت اسلامی به حمایت از گروه‌های هراس‌افگن از جمله تحریک طالبان پاکستان ادامه دهد، این کار به زیان دوطرف خواهد بود.

وزیر اطلاعات پاکستان افزود: «روابط افغانستان و پاکستان به رفتار حکومت سرپرست افغانستان بستگی دارد. اگر حکومت افغانستان به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله تحریک طالبان پاکستان ادامه دهد، آینده آن روابط خوب نخواهد بود.»

هرچند امارت اسلامی درباره سخنان وزیر اطلاعات پاکستان چیزی نمی‌گوید؛ اما اطمینان می‌دهد که اجازه نمی‌دهند تا از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر کار گرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که حکومت سرپرست به شمول پاکستان با تمام کشورها روابط نیک می‌خواهد.

آقای مجاهد در این باره گفت: «در مجموع روابط امارت اسلامی با کشورهای همسایه از جمله پاکستان خوب است؛ اما هنوز هم بعضی مشکلاتی وجود دارد که باید حل شود تا در آینده مشکلی ایجاد نشود.»

شماری از آگاهان مسایل سیاسی روابط کابل و اسلام‌آباد را مهم می‌دانند و می‌گویند که مقام‌های پاکستانی باید بدون شواهد از ادعاهای بی‌بنیاد دست بردارند.

جاوید مومند آگاه مسایل سیاسی به رسانه ها گفت: «برای ایجاد هماهنگی بین دو کشور و ایجاد اجماع منطقه‌ای، به ویژه با پاکستان و ایران که گاهی اوقات روابط آن‌ها خراب می‌شود، تشکیل یک کمیته مشترک ضروری است.»

نجیب‌الرحمن شمال آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «به جای این ادعا‌های مقام‌های پاکستانی، لازم است حکومت موقت پاکستان این‌گونه مسایل را از طریق گفت‌وگو حل کند.»

پیش از این، مولانا فضل‌الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان گفته بود که امارت اسلامی خواستار ایجاد استراتیژی مشترک به هدف حل مشکلات میان کابل و اسلام‌آباد شده است.

رهبر حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان در گفت‌‌وگو با یک رسانه پاکستانی افزوده بود که مقام‌های پاکستانی نیز ایجاد این استراتیژی را مناسب خواندند.

نظرات بسته شده است.