سهیل شاهین: ما به دلیل پذیرفته نشدن شرایط‌مان در نشست دوحه شرکت نکردیم

شاهین این اظهارات را روز یک‌شنبه، ۲۹ دلو در یک نوار صوتی مطرح کرده است.

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی حکومت در دوحه گفته است که امارت اسلامی به دلیل در نظر نگرفتن شرط‌هایش توسط سازمان ملل متحد در نشست دوحه اشتراک نکرده‌ است.

شاهین این اظهارات را روز یک‌شنبه، ۲۹ دلو در یک نوار صوتی مطرح کرده است.

او تصریح کرده است: «ما شرایطی داشتیم که در همه نشست‌ها اشتراک کامل داشته باشیم که برآورده نشد. بنابراین، اشتراک نکردیم.»

دومین نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل متحد با حضور نمایندگان ۲۷ کشور روز گذشته در قطر برگزار شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در روز نخست این نشست در پشت درهای بسته‌ با نمایندگان کشورها در مورد نامزدان نمایندگی ویژه این سازمان و چگونگی ایجاد اجماع بین‌المللی بر سر تعامل هماهنگ و یک‌دست با حکومت امارت اسلامی، گفت‌وگو کرده است.

منابع از این نشست به رسانه‌ها می‌گویند که جلسات اصلی امروز برگزار خواهد شد و دیروز بیش‌تر دید و بازدیدهای غیر‌رسمی صورت گرفته است.

به گفته آنان، اصل آجندا در روز دوم مورد بحث قرار خواهد گرفت که در مورد نقشه راه سازمان ملل و توصیه‌های دبیرکل در مورد افغانستان است.

افزون بر این، امروز دبیرکل سازمان ملل با نمایندگان جامعه مدنی و زنان افغانستان نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

این در حالی است که شماری از آگاهان سیاسی راجع به برگزاری نشست دوحه و عدم شرکت امارت اسلامی در این نشست می‌گویند که موضع گیری قوی و مستقل امارت اسلامی در مورد نشست دوحه در چنین شرایط حساس نشان دهنده خروج افغانستان از بند استعمار و استثمار است.

حاجی ظاهر قدیر، عضو پیشین مجلس نمایندگان در شبکه اجتماعی اکس نوشته است؛ «قریب به 20 سال در چوکی های مختلف جمهوریت به مردم افغانستان خدمت کردم، برای حفظ منافع ملی در خانه ملت مبارزه کردم در این زمان گرچه کرزی در اواخر بر علیه امریکا شد اما غنی از ابتدا تا لحظه سقوط زیر قدرت مستقیم آنها بازی کرد. اما موضع قوی و مستقل طالبان در چنین شرایط حساس خروج افغانستان از بند استعمار و استثمار را نشان می دهد».

خالد سمیر ژورنالیست و نویسنده نیر در واکنش به نشست دوحه گفته است که عدم اشتراک افغانستان در نشست دوحه بهترین و عالی ترین تصمیم از سوی رهبران امارت اسلامی است.

او افزوده که افغانستان یک کشور مستقل می باشد، باید در جلسات نقش داشته باشد و نمایندگی از خود کند. اما این موضوع اتفاق نمی افتد که همه چیز به دستور دیگران پیش برود.

به گفته او افغانستان مستقل است، حکومت مشخصی دارد، با همسایگان خود روابط خوبی را پیش گرفته است و ملل متحد باید پیشنهادات شان را بپذیرد.

نظرات بسته شده است.