سفیر آذربایجان نامه رسمی بازگشایی سفارت این کشور در کابل را به سرپرست وزارت خارجه سپرده است

متقی، با استقبال از سفیر آذربایجان اطمینان داده است تا به سفارت این کشور در کابل کمک‌های لازم را ارائه کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفته است که الهام محمدوف سفیر آذربایجان سفیر آذربایجان نامه رسمی بازگشایی سفارت این کشور در کابل را به سرپرست وزارت خارجه سپرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز پنجشنبه (26 دلو) در شبکه اجتماعی اکس نوشته است که الهام محمدوف سفیر آذربایجان سفیر آذربایجان نامه رسمی بازگشایی سفارت این کشور در کابل را به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه سپرده است.

به‌گفته‌ی بلخی، متقی گشایش سفارت آذربایجان در کابل برای اولین‌بار و اعزام دیپلمات در سطح سفیر را پیشرفت مهم در روابط دوجانبه خوانده و آن را نشانه‌ی خوبی از دوستی افغانستان و آذربایجان دانسته است.

متقی، با استقبال از سفیر آذربایجان اطمینان داده است تا به سفارت این کشور در کابل کمک‌های لازم را ارائه کند.

او گفته است که امارت اسلامی خواهان افزایش سطح حضور دیپلماتیک در سفارت افغانستان در باکو است.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ به نقل از الهام محمدوف، سفیر آذربایجان نوشته است که این کشور به حاکمیت و استقلال افغانستان احترام می‌گذارد و در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کند.

به‌نوشته‌ی بلخی، محمدوف گفته است که این اولین بار در تاریخ است که سفارت آذربایجان در کابل افتتاح می‌شود

محمدوف افزوده است که ظرفیت‌های همکاری خوبی بین دو کشور در بسیاری از زمینه‌ها وجود دارد که می‌تواند برای هر دو کشور مفید باشد.

سرپرست وزارت امور خارجه‌ هم با اشاره به فرصت‌ها در روابط دوجانبه گفته است که مسیر لاجورد برای افغانستان اهمیت ویژه‌ای دارد و با فعال شدن این کریدور می‌توان افغانستان را به اروپا متصل کرد.

براساس گزارش رسانه‌های آذربایجانی، پارلمان این کشور در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی تأسیس سفارت در افغانستان را تصویب کرده بود و قرار بود در زمان حکومت پیشین سفارت آذربایجان در کابل فعال شود، اما این کار انجام نشد.

در دسامبر سال ۲۰۲۳ رسانه‌های آذربایجان گزارش دادند که این کشور سفارت خود را در افغا‌نستان در سال 2024 میلادی فعال می‌کند.

نظرات بسته شده است.