سفر سرپرست وزارت حج و اوقاف به ازبیکستان؛ فرصتی برای تقویت همکاری‌ها

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی هدف از سفر آقای ثاقب به ازبیکستان را همکاری در بخش‌های آموزش‌های دینی و موضوعات دیگر عنوان می‌کند.

نورمحمد ثاقب سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف در سفرش به ازبیکستان، با مفتی اعظم، مقام‌های دولتی و مسوولین سفارت افغانستان در میدان هوایی تاشکند دیدار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی هدف از سفر آقای ثاقب به ازبیکستان را همکاری در بخش‌های آموزش‌های دینی و موضوعات دیگر عنوان می‌کند.

آقای مجاهد می‌افزاید که امارت اسلامی و ازبیکستان نیاز به تحکیم روبط در بخش‌های گوناگون به‌ویژه بخش دینی دارند.

سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره گفت: «ازبیکستان و افغانستان در بُعدهای مختلف نیاز به تحکیم روابط دارد یکی از آن روبط میان دو کشور از بُعد دینی بوده و ازبیکستان یکی از کشورهای‌ست که از لحاظ میراث‌های تاریخی اسلامی غنی است و هم‌چنان وزیر حج و اوقاف به آن کشور سفر کرده است.»

هم‌زمان با این، وزارت ارشاد، حج و اوقات در خبرنامه‌ای گفته که سرپرست این وزارت با مسوولان آن کشور درباره موضوعات گوناگون از جمله توسعه همکاری تاشکند با کابل گفت‌وگو خواهد کرد.

در خبرنامه آمده است: «درباره تقویت و توسعه مناسبات و همکاری نزدیک با امارت اسلامی خصوصن وزارت ارشاد، حج و اوقاف، توسعه و بهبود روابط بین علمای دو کشور، همکاری، هماهنگی و تبادل تجربیات در بخش مساجد و مدارس و معلومات در بخش میناتوری اسلامی با مقام‌های آن کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.»

عبدالرحمن عابد عالم دین گفت: «به‌هر اندازه که موضوع کمک و جلب‌توجه کشورهای اسلامی باشد به‌همان اندازه ما پیش‌رفت خواهیم کرد و از سوی هم می‌توانیم که از تجارب آن‌ها به سود خود استفاده کنیم.»

این در حالی‌ست که به تازگی وزیر خارجه ازبیکستان پس دیدار با مقام‌های امارت اسلامی و برگشت به کشورش، با امیرخان متقی گفت‌وگو تلفونی کرده و روی تطبیق توافق‌های انجام‌شده میان دو کشور و گسترش روابط میان کابل و تاشکند گفت‌وگو کرده است.

نظرات بسته شده است.