سفارت ا.ا در عشق‌آباد: بازرگانان روسیه علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در افغانستان‌

برخی آگاهان مسایل اقتصادی بر این باورند که برای گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی افغانستان با جهان، نیاز است تا کشورهای جهان با امارت اسلامی وارد تعامل شوند.

نماینده بازرگانی روسیه در ترکمنستان در دیدار با فضل محمد صابر سرپرست سفارت امارت اسلامی در عشق‌آباد، روی همکاری‌های بازرگانی، اقتصادی، حمل و نقل و سرمایه‌گذاری میان مسکو و کابل گفت‌وگو کردند.

سفارت امارت اسلامی در عشق‌آباد در ایکس نوشته است که الکساندر الیزاروف نماینده بازرگانی روسیه در این دیدار گفته ‌است که شمار زیادی از شرکت‌های روسیه علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در افغانستان هستند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره به رسانه ها گفت: «تجار و سرمایه‌گذاران روسیه خواسته‌اند که در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند که امارت اسلامی برای آنان خیرمقدم می‌گوید و شرایط آسان سرمایه‌گذاری را برای آنان در نظر دارد».

در سوی دیگر توماس نیکلاسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا نیز در دیدار با دین محمد حنیف سرپرست وزارت اقتصاد روی همکاری اقتصادی، ادامه کمک‌های بشری و آغاز پروژه‌های توسعه‌ای گفت‌وگو کرده‌اند.

عبدالرحمن حبیب سخن‌گوی وزارت اقتصاد درباره این دیدار گفت: «سرپرست وزارت اقتصاد با نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در باره همکاری‌های اقتصادی، دوام کمک‌های بشری و آغاز پروژه‌های انکشافی گفت‌وگو کردند و سرپرست وزارت از وی خواست تا تصویر حقیقی افغانستان را با جهان شریک سازد».

وزارت صنعت و تجارت در پیوند داد و ستد میان روسیه و افغانستان در ده ماه سال روان خورشیدی آمار داده است که در این مدت به ارزش ۳۱۹ میلیون دالر داد و ستد انجام شده که ۴ میلیون آن را صادرات افغانستان تشکیل می‌دهد.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت به رسانه ها گفت: «اکثر اقلام صادراتی ما به روسیه کشمش، جوس، نوشابه‌ها، انگور و سنگ تالک است و واردارت ما روسیه شامل تیل، گاز طبیعی، روغن و مواد خام فابریکه‌ها می‌باشد».

برخی آگاهان مسایل اقتصادی بر این باورند که برای گسترش روابط اقتصادی و بازرگانی افغانستان با جهان، نیاز است تا کشورهای جهان با امارت اسلامی وارد تعامل شوند.

سید مسعود آگاه مسایل اقتصادی چنین دیدگاه دارد: «اگر روسیه که یکی از قدرت‌های بزرگ دنیا است و می‌تواند که تاثیرات حتا منفی را هم بالای ما وارد کند، در صورتی‌که حرکت‌ها تجاری را با افغانستان انجام دهد، معنا دارد که ما قسمتی از احتیاجات بازار را رفع می‌کنیم و نوع حرکت‌های نزدیک شدن با دنیا را می‌توان تجربه کرد».

وزارت صنعت و تجارت پیش از این آمار ‌داده است که در یک سال گدشته به ارزش نزدیک به یک و نیم میلیارد دالر داد و ستد با کشورهای آسیای میانه انجام شده که سهم صادرات افغانستان اندک است.

نظرات بسته شده است.