سخن‌گوی ا.ا: نشست شورای امنیت نتیجه‌ی در پی نداشت

شورای امنیت سازمان ملل متحد ناوقت روز گذشته (دوشنبه) نشستی را پشت درهای بسته درباره اوضاع افغانستان برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در پیوند به آخرین نشست شورای امنیت درباره افغانستان گفته است که عدم توافق‌نظر میان اعضای این شورا سبب شده تا این نشست نتیجه‌ی در پی نداشته باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ناوقت روز گذشته (دوشنبه) نشستی را پشت درهای بسته درباره اوضاع افغانستان برگزار کرد.

آقای مجاهد در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «به نظر ما در اصل نشست شورای امنیت چندان نتیجه‌ی نداشت. در آن‌جا توافق نظر بالای موضوعات افغانستان وجود نداشت و دوم زمانی نشست بی‌نتیجه می‌شود، اعضا شاید شتافته باشند بخاطر موضوعات را خرد و بزرگ کنند که به نحوی وانمود شود که این نتیجه نشست است.»

استفان دوجاریک سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که تلاش‌های سازمان برای گماشتن نماینده‌ای برای افغانستان ادامه خواهد یافت.

آقای دوجاریک گفته است: «از دبیرکل خواسته شد که نماینده را تعیین کند، این روند ادامه دارد، سال‌ها تجربه من در این‌جا به من آموخت که درباره جدول زمانی صحبت نکنم؛ اما می‌دانم که این موضوع بسیار جدی و سریع گرفته شده است و به محض این‌که کسی انتخاب شد، آن را اعلام می‌کنیم.»

در سوی دیگر یازده کشور به‌شمول ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و جاپان پیش از آغاز نشست شورای امنیت در یک بیانیه مشترک خواستار رعایت حقوق زنان و ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان شدند.

در بیانیه مشترک این کشورها بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان نیز تاکید شده است.

کارولین رودریگز-بیرکیت رییس شورای امنیت گفته است: «ما به‌گونه‌ی جدی ادامه تبعیض جنسیتی سیستماتیک، ظلم و ستم جنسیتی طالبان بر زنان و دختران در افغانستان را محکوم می‌کنیم و از طالبان می‌خواهیم که بی‌درنگ تمام سیاست‌های خود را لغو کند و  سیاست‌های سرکوب کننده زنان و دختران از جمله محدودیت‌های تحصیل در سطوح متوسطه و عالی، حق زنان برای کار، آزادی حرکت و آزادی بیان را کاهش دهد.»

سخن‌گوی امارت اسلامی همچنان اعلامیه مشترک یازده کشور در باره حقوق زنان و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان را ناشی از اندک بودن اطلاعات آنان درباره افغانستان خوانده است.

نظرات بسته شده است.