سخن‌گوی ا.ا: زنان افغان اکنون در عزت و عفت به‌سر می‌برند

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که حقوق زنان در حال حاضر در کشور بیشتر از هر زمان دیگر تامین است.

امارت اسلامی در واکنش به سخنان اخیر نماینده دایمی امریکا در سازمان ملل متحد گفته است که حقوق زنان در افغانستان در چارچوب قوانین اسلامی تامین است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که حقوق زنان در حال حاضر در کشور بیشتر از هر زمان دیگر تامین است.

سخن‌گوی امارت اسلامی افزود: «خواهران ما به حقوق شان که شریعت اسلامی برای شان داده است، خواهد رسیدند. ما مطعین هستیم که با گذر زمان تمام مشکلات باقی‌مانده حل می‌شود؛ ولی از قبل کرده زنان افغان در امن، مصوونیت، عزت و عفت به‌سر می‌برند.»

لیندا توماس گرینفیلد نماینده دایمی ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد پیش از این از ادامه پشتیبانی واشنگتن از زنان و دختران افغانستان سخن گفته و افزوده است که زنان باید محور هر بحث میان این کشور و حکومت سرپرست باشد. خانم گرینفیلد از آن‌چه از بین رفتن دست‌آوردهای بیست ساله در بخش حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در افغانستان خوانده، ابراز نگرانی کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد در نشستی در توکیو گفته است: «همان‌طور که ما به دنبال راه‌هایی برای مقابله با وضعیت افغانستان هستیم، زنان این کشور باید در اولویت و در مرکز گفت‌وگوهای ما باشند. ما نمی‌توانیم زنان افغان را کنار بگذاریم، زنان باید در محوریت هر بحثی که ما با طالبان داریم، باشند.»

همزمان با این برخی آگاهان مسایل سیاسی، رعایت کامل حقوق زنان و دختران در افغانستان را مهم خوانده و می‌افزایند که رعایت حقوق زنان در کشور پیوند مستقیم به مساله‌ی به‌رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی دارد.

ذکی‌الله محمدی استاد دانش‌گاه به رسانه ها  گفت: «امارت اسلامی دونیم سال می‌شود که یک کاستی دارد و آن در بخش تحصیل خواهران ما است. دونیم سال می‌شود که از مکاتب و بیش از یک و نیم سال می‌شود که از دانش‌گاه خواهران ما را محروم کرده‌اند.»

عبدالناصر شفیق «تا زمانی که طبقه اناث افغانستان رسیدگی به حقوق شان نداشته باشند که از میان حقوق شان حق تعلیم و کار خیلی برازنده است، ما نمی‌توانیم که به سوی ترقی پیش برویم.»

پیش از این نیز وزارت خارجه امریکا گفته بود که حقوق برابر زنان و دختران در افغانستان یک اصل کلیدی سیاست واشنگتن در برابر کابل است و «طالبان» بدون شرکت زنان در جامعه و اقتصاد افغانستان، به‌رسمیت شناخته نخواهند شد.

نظرات بسته شده است.