ستایش ا.ا از تصمیم پسین رییس‌جمهور قزاقستان

وزارت خارجه نیز این کار قزاقستان را ستایش کرده و آن را در راستای گسترش روابط میان دو کشور مهم خوانده است.

عبدالسلام حنفی معاون اداری ریاست‌الوزرا روز سه‌شنبه در نشستی زیر نام “ستایش از دانش‌جویان ممتاز دانش‌گاه‌ها و مدارس دینی” در دانش‌گاه کابل از حذف نام مقام‌های امارت اسلامی از فهرست گروه‌های هراس‌افگن از سوی قزاقستان ستایش کرده است.

معاون اداری ریاست‌الوزرا در سخن‌رانی خود از کشورهای دیگر نیز خواسته که همانند قزاقستان در برابر امارت اسلامی گام بردارند.

عبدالسلام حنفی در دانش‌گاه کابل افزود: «اعلامیه که دیروز از سوی رییس‌جمهور قزاقستان در باره امارت اسلامی افغانستان نشر شد، یک تصمیم بجا و استوار بر عدالت بود و خواهش ما این است که دیگر کشورهای همسایه و منطقه نیز چنین عمل را انجام دهند. ما می‌خواهیم با همه روابط خوب داشته باشیم.»

در سوی دیگر وزارت خارجه نیز این کار قزاقستان را ستایش کرده و آن را در راستای گسترش روابط میان دو کشور مهم خوانده است.

حافظ ضیا احمد تکل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه در این باره بیشتر گفت: «قزاقستان شریک مهم تجارتی و ترانزیتی افغانستان در منطقه است و این تصمیم راه را برای پیشرفت دوجانبه و همکاری‌های بیشتر اقتصادی خواهد گشود.»

آیا تصمیم قزاقستان در امر به‌رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی سودمند خواهد بود؟

سلیم پیگیر آگاه مسایل سیاسی در پاسخ به این پرسش گفت: «مسوولان امارت اسلامی افغانستان نباید اعتمادی را که قزاقستان، روسیه و چین بالای آنان دارند، خدشه‌دار بسازند بل که باید قوی بسازند.»

فضل‌الرحمن اوریا یکی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی هم این گونه پاسخ داد: «این عمل قزاقستان حقانیت حکومت افغانستان و اقتدار حکومت افغانستان را مشروعیت می‌بخشد. آن‌ها می‌گویند که حکومت افغانستان یک حکومت دوام‌دار،استراتیژیک و با ثبات است.»

قزاقستان نخستین کشوری است که نام مقام‌های امارت اسلامی را از فهرست گروه‌های هراس‌افگن حذف کرده است.

پیش از این خبرگزاری تاس به نقل از نماینده ویژه روسیه برای افغانستان هم نگاشته بود که وزارت عدلیه و وزارت خارجه روسیه  پیشنهاد بیرون کشیدن نام مقام‌های امارت اسلامی را از فهرست گروه‌های هراس‌افگن به ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور سپرده‌اند.

نظرات بسته شده است.