ستانکزی: ا.ا متعهد به پرداخت حق‌آبه ایران است

ا.ا متعهد به پرداخت حق‌آبه ایران است

شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه بار دیگر تاکید کرده است که امارت اسلامی متعهد به پرداخت حق‌آبه ایران مطابق به معاهده سال ۱۳۵۱ است.

آقای ستانکزی به رسانه ها گفته است که در حال حاضر آب به اندازه رفع نیازمندی شهروندان افغانستان وجود دارد، نه مقداری که به سمت ایران رها شود.

معین سیاسی وزارت خارجه گفته است: «به شما بهتر معلوم است که نسبت خشک‌سالی، اکثر وقت‌ها باران  و برف نمی‌باشد، اگر آب هم باشد به اندازه نیست که ما به ایران رها کنیم، به‌خاطری‌که مشکلات داخلی خود ما را پوره نمی‌کند.»

شیرمحمد عباس ستانکزی تاکید کرده دارد که در صورت افزایش آب در دریای هلمند و رفع چالش‌های شهروندان کشور در این زمینه، حق‌آبه ایران را پرداخت خواهند کرد. او همچنان در واکنش به انتقادهای برخی مقام‌های ایرانی در باره پرداخت آب می‌گوید که حکومت سرپرست هیچ‌‎گاه نمی‌خواهد روابط خود با ایران را از بهر آب از بین ببرد.

آقای ستانکزی افزود: «آن‌ها بعضی اوقات سخنان تندی را می‌داشته باشند، ما در مقابل این صحبت‌های تند چیزی نمی‌گوییم، تنها می‌گوییم که وقتی آب از ما اضافه شود، به برادران ایرانی خود حق‌آبه را می‌دهیم.»

تنش ایران و افغانستان از یک دهه به این‌سو بر سر حق‌آبه از دریای هلمند داغ است و این تنش پس از روی‌کار آمدن دوباره امارت اسلامی افزایش یافته که واکنش‌های داخلی و خارجی را به همراه داشته است.

اما راه‌حل برای در خصوص حق‌آبه ایران چیست؟

سید مقدم امین آگاه روابط بین الملل به رسانه ها گفت: «این ارتباط می‌گیرد به این‌که از دو طرف کارشناسی شود، باید یک فضای مسالمت‌آمیز جایگاه هر دو طرف را بر مبنای قوانین بین‌المللی مشخص بسازند.»

شاکر یعقوبی آگاه مسایل اقتصادی چنین دیدگاه دارد: «تلاش شود که دو طرف از راه‌های تخنیکی و گفت‌وگوهای تخنیکی این موضوع را نسبتا حل کنند و موضوع حق‌آبه را به یک موضوع منازعه‌بار تبدیل نکنند.»

پیش از این نماینده ایران در بیست‌وهفتمین نشست کمیسیون آب هلمند خواهان تامین حق‌آبه ایران از سوی امارت اسلامی شده بود.

نظرات بسته شده است.