سازمان ملل در روز جهانی آموزش: بسیاری کودکان در افغانستان گرسنه به مکتب می‌روند

این سازمان در صفحه ایکس خود نوشته است که آنان هر صبح، به ۷۰۰ هزار دانش‌آموز پسر و دختر «بیسکویت» توزیع می‌کنند.

برنامه جهانی غذا (WFP)  روز چهارشنبه (۴ دلو) به مناسبت روز جهانی آموزش گفته است که بسیاری از کودکان در افغانستان گرسنه به مکتب می‌روند.

این سازمان در صفحه ایکس خود نوشته است که آنان هر صبح، به ۷۰۰ هزار دانش‌آموز پسر و دختر «بیسکویت» توزیع می‌کنند.

به گفته برنامه جهانی، توزیع بیسکویت برای کودکان دانش‌آموز خانواده‌ها را تشویق می‌کند تا فرزندان‌شان را به مکتب بفرستند.

درهمین حال، سازمان عفو بین‌الملل همزمان با روز جهانی آموزش، کمپاینی را برای حمایت از آموزش دختران در افغانستان راه‌اندازی کرده است.

این سازمان روز چهارشنبه گفته است که دختران افغانستان در این روز داستان‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و هم دل‌شکستگی و هم امیدواری‌شان را ابراز می‌کنند، چرا که حق بنیادی انسانی‌شان برای تحصیل همچنان نقض شده است.

عو بین‌الملل یک دادخواهی آنلاین برای حمایت از آموزش دختران راه‌اندازی کرده و از حامیان آموزش و مخاطبانش در سراسر جهان خواسته که با امضای پای این دادخواهی، کمپاین حمایت از آموزش دختران را گسترش دهند.

رزا اوتونبایوا نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته که آموزش مساوی در افغانستان نه تنها یک حق اساسی بشری‌ست، بلکه به گفته‌ او پایه و اساس آینده این کشور است.

خانم اوتونبایوا در پیامی ویدیویی به مناسبت روز جهانی آموزش گفته است که ادامه‌ محرومیت دختران افغان از آموزش نه تنها بر تمام افغان‌ها تاثیر می‌گذارد، بلکه افغانستان را در سطح جهان منزوی خواهد کرد.

خانم اوتونبایوا افزوده که برای یک افغانستان توسعه‌یافته از لحاظ اقتصادی، آموزش مساوی ضروری ا‌ست.

به گفته‌ خانم اوتونبایوا، آموزش دختران نه‌تنها خواست کشورهای غربی بلکه خواست کشورهای اسلامی نیز است.

او از امارت اسلامی خواسته است که آموزش را نه تنها یک الزام اخلاقی، بل به عنوان یک امر حیاتی برای صلح و رفاه به رسمیت بشناسد.

این درحالی است که امارت اسلامی افغانستان پس از به قدرت رسیدن دوباره در ابتدا دروازه‌های مکاتب را به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بستند و سپس تحصیل دختران را به تعلیق درآورد و کار زنان در نهادهای غیردولتی را منع کرد.

در بیشتر از دو سال گذشته این اقدام‌های امارت اسلامی واکنش‌ها و انتقادهای تند جهانی را برانگیخته است، اما امارت اسلامی هیچ اقدامی  به این واکنش‌ها نداشته‌است.

 

نظرات بسته شده است.