ساخت نخستین مکتب در روستای بندچوغان ولسوالی خواجه دوکوه

ریاست معارف ولایت جوزجان گفته که با ساخت این مکتب، زمینه آموزش برای کودکانی که سال‌ها از آموزش محروم بودند، فراهم شده است.

برای نخستین بار مکتبی در روستای بندچوغان که در ولسوالی خواجه دوکوه و در پنجاه کیلومتری شهر شبرغان موقعیت دارد، ساخته شده است.

ریاست معارف ولایت جوزجان گفته که با ساخت این مکتب، زمینه آموزش برای کودکانی که سال‌ها از آموزش محروم بودند، فراهم شده است.

بر بنیاد آمار ریاست معارف جوزجان، در حال حاضر ۷۰ پسر و دختر در این مکتب سرگرم آموزش اند.

محمدطاهر جواد رییس معارف ولایت جوزجان به طلوع‌نیوز گفت: «ما این قریه را فاقد مکتب و مدرسه پیدا کردیم و در این مکان هیچ امکاناتی برای کودکان وجود نداشت که علم را فراه بگیرند و به همین اساس ما تصمیم گرفتیم که در این مکان مکتب ابتدایه را ایجاد کنیم تا کودکانی که از آموزش محروم مانده‌اند در اینجا آموزش و پرورش ببینند.»

بنابر گفته‌های باشنده‌های محل، هیچ فرد باسواد در این منطقه وجود ندارد.

زرملک یازده ساله که پیش از این از بام تا شام سرگرم چراندن گله‌های گوسفند بود، حالا آروز دارد پزشک شود. او به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «نمی‌دانید چقدر خوشحالم از این‌که اکنون در روستای ما مکتب جور شده و بخیر ما می‌توانیم همان آرزوی مان که داکتر شدن و انجنیر شدن است برسیم.»

باشنده‌های روستای بندچوغان ولسوالی خواجه دوکوه از ساخت این مکتب خرسند هستند.

گل محمد باشنده روستای بندچوغان گفت: «ما باسواد نداریم ما در این روستا کور هستیم ما را بیدار کنید.»

عبدالرحمان یکی دیگر از باشنده‌های این روستا می‌گوید: «در اینجا نه مکتب است و نه برای دانش‌آموزان یک مدرسه رسمی وجود دارد ما آرزو داریم که در منطقه ما افراد با سواد پیدا شود.»

علی محمد باشنده گفت: «بلکل ما آدم خواننده و معلم نداریم ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که برای ما مکتب که ایجاد شده معلم استخدام کند.»

روستای بندچوغان ولسوالی خواجه دوکوه در پنجاه کیلومتری شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان قرار دارد.

نظرات بسته شده است.