رژیم صهیونیستی به دنبال آتش بس 30 روزه و تبادل اسرا با حماس در غزه

رژیم صهیونیستی و حماس به یک توافق آتش‌بس ۳۰ روزه در غزه همراه با تبادل اسرا نزدیک شده‌اند.

به دنبال برخی گزارش های تازه درباره پیشنهاد آتش بس طولانی مدت در غزه توسط رژیم صهیونیستی، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع گزارش داده، این رژیم و جنبش حماس در حال نزدیکتر شدن به یک توافق آتش‌بس ۳۰ روزه در نوار غزه همراه با تبادل اسرای فلسطینی و صهیونیست هستند.

پس از آنکه پایگاه آمریکایی آکسیوس درباره پیشنهاد رژیم صهیونیستی برای یک آتش‌بس به مدت دو ماه در جنگ غزه به منظور آزادی همه اسرای صهیونیستی گزارش داد، منابعی به خبرگزاری رویترز گفتند رژیم صهیونیستی و حماس به یک توافق آتش‌بس ۳۰ روزه در غزه همراه با تبادل اسرا نزدیک شده‌اند.

این در حالی است که در پی گزارش‌ها درباره جزئیات پیشنهادات رژیم صهیونیستی برای تبادل جدید اسرا، عضو دفتر سیاسی حماس روز سه شنبه، 3 دلو اعلام کرد این جنبش با پیشنهاد رژیم صهیونیستی برای توقف ۲ ماهه جنگ به عنوان بخشی از یک توافق چند مرحله‌ای که شامل آزادی تمام اسرای صهیونیستی در غزه می شود، مخالف است و همچنان بر توقف کامل جنگ و خروج نیروهای صهیونیستی از غزه، قبل از صحبت در مورد تبادل اسرا تاکید دارد.

به گزارش ایسنا، قطر، آمریکا و مصر از ۲۸ دسامبر به اصطلاح «دیپلماسی رفت و برگشتی» را با هدف برقراری توافق بین رژیم صهیونیستی و حماس بر سر متوقف کردن جنگ به نحوی که اجازه افزایش ورود کمک بشردوستانه به نوار غزه بدهد، اجرا کرده‌اند.

منابع مورد استناد رویترز گفتند دو طرف هنوز بر سر اینکه چطور به جنگ غزه به طور دائمی پایان دهند، اختلاف داشته و حماس از اجرای توافق تا زمانی که این اختلاف حل شود خودداری کرده است.

این در حالی است که ارتش رژیم صهیونیستی در ادامه عملیاتش علیه نوار غزه اعلام کرده که شهر خان یونس، جایی که در آن صدها هزار فلسطینی آواره پناه گرفته‌اند را محاصره کرده است.

رویترز نوشت، تانک‌های رژیم صهیونیستی روز سه شنبه، 3 دلو جاده خان یونس به سمت ساحل دریای مدیترانه را که مسیر فرار مردم غزه به سمت شهر رفح در مرز جنوبی این باریکه با مصر محسوب می‌شود، بسته‌اند.

ارتش رژیم صهیونیستی روز دوشنبه از به هلاکت رسیدن دست کم ۲۴ سرباز خود حین ادامه تجاوزگری زمینی این ارتش در نوار غزه و رقم خوردن مرگبارترین روزش در این باریکه در جنگ خبر داد.

هم‌زمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت این سازمان گفت: «کل جمعیت نوار غزه در حال رنج بردن از یک تخریب در ابعاد و سرعتی بی سابقه در تاریخ معاصر هستند».

او با محکوم کردن مخالفت رژیم صهیونیستی با مساله تشکیل کشور فلسطین بیان داشت: «هیچ چیز نمی‌تواند مجازات دسته جمعی مردم فلسطین را توجیه کند».

آکسیوس هم به نقل از مقامات صهیونیستی گزارش کرد، رژیم صهیونیستی پیشنهاد کرده است به منظور آزادی همه اسرای صهیونیستی  جنگ غزه به مدت ۲ ماه متوقف شود.

این پایگاه خبری گزارش کرد، براساس این ابتکار در مرحله اول، زنان و مردان بالای ۶۰ سال آزاد می‌شوند. در مرحله دوم سربازان و نظامیان بالای ۶۰ سال آزاد خواهند شد.

آکسیوس گزارش کرد: اسرائیل و حماس پیشاپیش بر سر تعداد اسیران فلسطینی که قرار است آزاد شوند به توافق خواهند رسید و سپس درباره آنها مذاکره خواهند کرد.

طبق گزارش این پایگاه خبری، رژیم صهیونیستی هرگز با پایان یافتن جنگ و آزادی همه ۶۰۰۰ زندانی فلسطینی موافقت نخواهد کرد اما در صورت موافقت حماس با ابتکار، بخش زیادی از این زندانیان را آزاد می‌کند.

این در حالی است، هفتم اکتوبر ۲۰۲۳ جنبش حماس در پاسخ به تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، به شهرک‌های اطراف نوار غزه حمله کرد که طی آن حدود ۱۲۰۰ صهیونیست کشته، حدود ۵۴۳۱ نفر زخمی شدند و جنبش دست کم ۲۳۹ صهیونیست را اسیر کرد.

حماس طی آتش بس موقت یک هفته‌ای که ابتدای دسامبر پایان یافت، ۱۰۵ اسیر را در ازای آزادی ۲۴۰ اسیر فلسطینی مبادله کرد.

طبق گفته مقامات رژیم صهیونیستی،  این رژیم تخمین می‌زند که ۱۳۶ اسیر صهیونیست دیگر همچنان در نوار غزه باشند.

نظرات بسته شده است.