روز بيست‌وشش دلو1367، نقطة عطفی در تاریخ افغانستان به شمار می‌رود که ملتِ ما شکست یک ابرقدرت جهانی را به نام خود رقم زدند

بيست‌وشش دلو1367 خروج ارتش شوروی از افغانستان

روز بيست‌وشش دلو1367، نقطة عطفی در تاریخ افغانستان به شمار می‌رود که ملتِ ما شکست یک ابرقدرت جهانی را به نام خود رقم زدند

نشستی به مناسبت 26 دلو سی و پنجمین سالروز خروج ارتش سرخ از افغانستان با حضور علمای دینی، اساتيد دانشگاه، شخصیت‌های جهادی، وارثین شهدا، فرهنگیان و جوانان در تالار همایش‌های کانون علمی – فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا برگزار کرد.
نشست با تلاوت آیت کلام آسمانی توسط حافظ محمد نواب نایب آغاز گردید.
متعاقباً، پیام دکتور استاد عبدالرووف توانا مسوول کانون علمی – فرهنگی شهید استاد عبدالقادر‌ توانا قرائت گردید؛ که در بخش‌های از این پیام آمده است:
از اخراج نیروهای ارتش سرخ سی پنج سال سپری گردید، این خروج، پایان اشغال در افغانستان نبوده و از آن به بعد، شاهد چندین اشغال و تجاوز دیگر نیز بوده‌ایم.
خروج نیروهای اشغالگر و پیامدهای آن در افغانستان، بستر گستره‌ای برای تاخت‌وتاز نیروهای خارجی بود.
این‌که شکست متجاوزین به دست ملت مجاهد افغانستان، مایة غرور و افتخار است، قابل‌انکار نیست؛ اما ملت افغانستان هيچ‌گاه شهد پیروزی را به‌ گونة شايسته نچشیده بلافاصله بعد از هر پيروزی، اختلاف‌ها، تفرقه‌ها و هزار مصيبت ديگر رخ‌داده و کام مردم ما را تلخ و زهرآگين ساخته است.
ناگفته پیداست که تجاوز از هر حیث هزینه می‌طلبد، چنانچه شوروی سابق ازلحاظ سیاسی در جهان، منزوی گردید و از رهگذر اقتصادی ورشکسته شد وازدید اجتماعی متلاشی و به چالش‌های متعدد گرفتار شد. اتحاد جماهیر شوری به کشورهای کوچک تقسیم و کمونیسم به قبرستان تاریخ دفن گردید.
همچنان در بخش دیگری از این پیام آمده است:
روز بيست‌وشش دلو، نقطة عطفی در تاریخ افغانستان به شمار می‌رود که ملتِ ما شکست یک ابرقدرت جهانی را به نام خود رقم زدند؛ روزی كه رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های مردم مظلوم ما به‌ بار نشست و پيروزی افتخارآفرينِ آنان را جهانيان با شگفتی به نظاره نشستند.
قابل تذکر است که متن کامل این پیام در این شماره به نشر رسیده هست.
سپس، مهندس محراب‌الدین جویا سرپرست کانون علمی – فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا در این نشست گفت: ملت مسلمان و مجاهد پرور افغانستان وهم نسل جوان و نسل‌های بعدی‌مان بایست دقیق شوند که هرگاه ما در مقاطع مختلف زمانی و رویدادهای متنوع و گوناگون از قانون خدا و سنت رسول‌الله در عمل و نظر تبعیت نمائيم، بدون شک پیروز، رستگار و سرافراز در دنیا و آخرت بدر می‌آییم و آن‌هم این خواهد بود که در قدم اول فرموده خدای متعال (واعتصموابحبل الله جميعاً ولاتفرقو) را طور شاید و باید کاربندی و شیوه‌های کاربندی آن را از برداشت‌های بزرگ‌مردان دین بیاموزیم؛ یعنی وحدت و برادری و همسویی و یک رنگی وصفا و صمیمیت ما در پرتو دستورات قرآن و سنت نبوی (ص) ضامن پیروزی همیشگی ماست، در غیر آن طعم تلخ و زهرآگین نفاق، بی اتفاقی، خودخواهی، تکبر، قدرت‌طلبی و ثروت‌اندوزی و سایر عملکردهای زشت و غیر اسلامی را در پوشش اسلام و جهاد همگی ما عملاً چشیده و جراحات ناشی از آن را احساس و حتی لمس نموده‌ایم.
در همین حال مولوی نجیب الله لبیب مسوول علمای کانون فرهنگی شهید توانا، اظهار داشت که مناسبت‌های تقویم افغانستان باید شعاری نباشد.
وی افزود: مناسبت‌های که تجلیل می‌شود باید تنها شعار نباشد و باید درصحنه عمل وجود داشته باشد. این کانون و تمام امکانات این در خدمت تمام جوانان و مردم افغانستان می‌باشد.
در ادامه نقیب الله حفیظی مدیر مسوول رادیو فجر نیز در این نشست، ۲۶ دلو و خروج ارتش سرخ شوروی را نتیجه مبارزه مردم افغانستان خوانده و افزود که اشغال تنها اشغال نظامی نیست. بلکه انواع زیادی دارد و فعلن اشغال فکری و فرهنگی در کشور عملاً وجود دارد و این مسؤولیت رسانه است تا رسالت ایمانی و وجدانی خود را در قبال آگاهی مردم افغانستان به سر برسانند.
همایش با سخنرانی استاد نور محمد ناج استاد دانشگاه، استاد محمد حنیف ثابتی استاد دانشگاه، استاد غلام حیدر حیدری مسوول مراکز تعلیمی سیرت، استاد سید مصطفی استاد دانشگاه و استاد عبدالصبورتوانا استاد دانشگاه پیرامون موضوع صحبت‌های مفصل بیان کردند.
نشست با دعاییه خیر مولوی محمد اسماعیل مرادی خاتمه یافت.

نظرات بسته شده است.