رسانه‌های ایرانی: در انفجار کرمان بیش از ده شهروند افغانستان جان باخته‌اند

هم‌زمان با این، امارت اسلامی می‌گوید این موضوع با وزارت خارجه کشور شریک شده تا هویت افراد جان‌باخته را شناسایی کنند.

رسانه‌های ایرانی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داده‌اند که در رویداد حمله انتحاری روز گذشته در شهر کرمان ایران، بیش از ده شهروند افغانستان نیز جان باخته‌اند.
بر بنیاد گزارش رسانه‌های ایرانی، فهرست جان‌باخته‌گان افغان قرار ذیل‌اند:
رضا نورزی، محمد قاسم احمدی، مریم تاجیک، محمد متین احمدی، محمد تاجیک هند، نازنین فاطمه عزیزی، زهرا فیضی، نظیفه غفوری، نعمت‌الله اچکزی، لطیفه اچکزی، معصومه اچکزی و راز گل علیزی.»
هم‌زمان با این، امارت اسلامی می‌گوید این موضوع با وزارت خارجه کشور شریک شده تا هویت افراد جان‌باخته را شناسایی کنند.
ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی از مهاجران افغان در کشورهای همسایه و منطقه می‌خواهد تا در نشست‌ها و گردهمایی‌های سیاسی شرکت نکنند.
آقای مجاهد در این باره گفت: «وزارت خارجه کشور در تلاش است که هویت آن‌ها را تثبیت بکند و موضوع را بررسی و نهایی بکند. این حمله واقعن متاسفانه تلفات زیادی در پی داشت که از طرف امارت اسلامی نکوهش شده.»
محمد خان طالبی فعال عرصه حقوق مهاجران افغان در ایران گفت: «دوازده نفر از این شهیدان از کشور افغانستان هستند که توسط اداره کل اتباع کرمان و سازمان ملی مهاجرت تایید شدند.»
مسوولیت حمله روز چهارشنبه در شهر کرمان ایران را گروه داعش بر عهده گرفته است.
از سویی هم، جان کربی سخن‌گوی شورای امنیت کاخ سفید نیز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در پیوند به حمله انتحاری در ایران، می‌گوید که داعش یک تهدید برای مردم افغانستان و منطقه بوده می‌تواند.
آقای کربی افزود: «بر اساس این رویداد من فقط آنچه را که قبلا گفتیم، می‌گویم که داعش باقی‌مانده یک تهدید تروریستی قابل دوام است. داعش عمدتا خارج از افغانستان است که در آن‌جا فرماندهی خود را ساخته‌اند و آن‌ها مدام تهدیدهای تروریستی قابل‌دوام برای مردم افغانستان و منطقه بوده می‌توانند.»
این در حالی‌ست که مقام‌های ایرانی همواره ایالات متحده امریکا را به پشتیبانی از گروه داعش در منطقه متهم ساخته‌اند.

نظرات بسته شده است.