رتبه بندی پاسپورت های جهان؛ پاسپورت افغانستان در آخر لیست

شاخص پاسپورت هنلی، بر اساس اعتبار سفر بدون ویزه، پاسپورت کشورهای جهان را رده بندی می‌کند.

شاخص پاسپورت «هنلی» که همه ساله فهرست اعتبار پاسپورت کشورهای جهان را رده‌بندی می‌کند، در گزارش اخیر خود گفته است که افغانستان کم اعتبارتبرین پاسپورت جهان را دارد.

براساس این شاخص، پاسپورت‌های فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، سنگاپور و اسپانیا معتبرترین پاسپورت‌های جهان شناخته شده و دارندگان آن می‌توانند به ۱۹۴ مقصد در جهان بدون ویزه سفر کنند.

شاخص پاسپورت هنلی، بر اساس اعتبار سفر بدون ویزه، پاسپورت کشورهای جهان را رده بندی می‌کند.

فنلند، کوریای جنوبی، فنلند و سویدن در ردۀ دوم قرار گرفته اند که دارندگان آن می‌توانند به ۱۹۳مقصد در جهان بدون ویزه سفر کنند.

پس از آن دنمارک، ایرلند، هالند و اتریش در رده سوم قرار دارند و بریتانیا هم با دو رتبه ارتقا به رده چهارم رسیده است.

در ادامه این رده‌بندی کشورهای استرالیا، نیوزلند و همچنین ایالات متحده حضور دارند.

رتبه‌بندی جهانی پاسپورت بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی یا یاتا انجام شده است که پاسپورت‌های جهان را بر اساس تعداد مقصدهایی که دارندگان آن‌ها می‌توانند بدون روادید به آن دسترسی داشته باشند، رتبه‌بندی می‌کند.

بر اساس این رده‌بندی امارات عربی متحده بیشترین صعود را در دهه گذشته تجربه کرده به طوری که از رتبه ۵۵ در سال ۲۰۱۴ میلادی حالا به رده یازدهم جهش کرده است.

در این رده‌بندی، پاسپورت‌ افغانستان در قعر جدول و در جایگاه ۱۰۴ قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت افغانستان، اجازه سفر بدون ویزه به ۲۸ کشور و قلمرو را دارند.

نظرات بسته شده است.