رای‌زنی درباره افغانستان در تهران؛ نشست گروه تماس منطقه‌ای برگزار شد

نشست سوم دوحه پیرامون افغانستان از مسایل مورد بحث در این نشست بود.

دومین دور نشست گروه تماس منطقه‌ای در باره افغانستان امروز (شنبه) با حضور نماینده‌های ویژه ایران، روسیه، پاکستان و چین در تهران برگزار شد.

سفیر و نماینده ویژه ایران برای افغانستان، بحران موجود در افغانستان را سنگین خوانده و برای برون‌رفت از آن گفته است که حکومت سرپرست باید در بعد سیاسی، حکومتی از افراد صالح از اقشار مختلف ایجاد کند.

حسن کاظمی قمی هم‌چنان گفته است که توصیه‌های ارایه شده به حکومت سرپرست به معنای مداخله‌گری در امور افغانستان نیست.

آقای کاظمی قمی در یک نشست خبری در پیوند به این نشست گفته است: «حجم بحران و چالش در افغانستان سنگین است، نیازمند این است که از ظرفیت‌های ملی در این کشور، به علاوه همکاری‌های خوب و مساعد منطقه استفاده کنند، این امر به مفهوم مداخله‌گری نیست این به عنوان یک پیشنهاد و یک مشاوره خیرخواهی است.»

او افزوده است که نشست سوم دوحه پیرامون افغانستان از مسایل مورد بحث در این نشست بود.

سرپرست وزارت خارجه ایران در پیامی که دستیارش آن‌را در این نشست به خوانش گرفت، تاکید کرده است که ایران از ابتکارات سازنده برای صلح، ثبات و توسعه افغانستان پشتیبانی می‌کند.

هم‌زمان ذاکر جلالی رییس ریاست سوم سیاسی وزارت خارجه امارت اسلامی گفته است با آن‌که در نشست گروه تماس منطقه‌ای در باره افغانستان دعوت شده بودند، اما در این نشست شرکت نکردند. او افزوده است که در نشست‌های پیرامون افغانستان به‌جای شکل دادن ساختارهای جدید، باید از ساختارهای معمول استفاده شود.

ذاکر جلالی در این باره گفته است: «حکومت افغانستان با وجود آن‌که دعوت شده بود، اما شرکت نکرد. در عین زمان حکومت افغانستان توقع دارد که نشست‌هایی که در مورد افغانستان برگزار می‌شوند، باید به‌جای شکل دادن مکانیزم‌های جدید، از طریق مکانیزم‌های معمول و جا افتاده استفاده صورت گیرد. حکومت افغانستان در مورد دوحه ۳ با جهت‌های ذیربط مصروف گفت‌وگو است.»

سید اکبر سیال وردک آگاه مسایل سیاسی به رسانه ها  گفت: «فکر می‌کنم که کشورهای شرقی در منطقه که نشست تماس را ایجاد ساختند، یک نشست مهم است و امارت اسلامی باید در آن شرکت می‌کرد.»

سمیع‌الله احمدزی یکی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی می‌گوید: «برگزاری نشست گروه تماس در تهران پیش از نشست دوحه به این معنا است که کشورهای منطقه کوشش می‌کنند که نشست دوحه موقف واحد داشته باشند.»

این در حالی‌ست که پیش از این نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته بود که نشست گروه تماس منطقه‌ای فارمت مسکو روی آمادگی به نشست سوم دوحه متمرکز خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.