ذبیح‌الله مجاهد: افغانستان نیازمند روابط خوب با پاکستان است

افغانستان نیازمند روابط خوب با پاکستان است

 

امارت اسلامی حفظ روابط میان کابل و اسلام‌آباد را یک نیاز می‌خواند و می‌گوید که خواستار بهبود روابط با تمام کشورهای همسایه از جمله پاکستان است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی از حکومت تازه پاکستان می‌خواهد تا در مساله‌ی اخراج مهاجران افغان انعطاف نشان دهد.

آقای مجاهد در این باره چنین می‌گوید: «اول امارت اسلامی همواره خواهان روابط خوب با تمام همسایگان خود است، از جمله پاکستان که در آن حکومت جدید به میان آمده و هم‌چنان افغانستان هم نیازمند روابط خوب با پاکستان است. ما خواهان این هستیم که پاکستان در بخش‌های گوناگون با افغانستان پیشرفت‌های خوب داشته باشد و از حکومت آینده هم می‌خواهیم که تمام مشکلات خود را حل کند.»

سخن‌گوی امارت اسلامی در بخشی از سخنانش هم‌چنان خواستار توجه پاکستان به مسایل مختلف از جمله گسترش روابط، رفع چالش‌های بازرگانان افغان و مسایل مربوط به خط فرضی دیورند شده است.

ذبیح‌الله مجاهد افزود: «در مورد مهاجران هم از آنان می‌خواهیم که انعظاف داشته باشند. در سال‌های طولانی از مهاجران میزبانی کردند و از این به بعد هم تا زمانی‌که مهاجران بر می‌گردند روابط افغانستان با پاکستان را در نظر گیرند.»

این در حالی‌ست که به تازگی حکومت ائتلافی در پاکستان با نخست وزیری شهباز شریف و ریاست جمهوری آصف علی زرداری شکل گرفته است.

اما سوال این است که آیا با روی‌کارشدن حکومت تازه در پاکستان، مشکلات موجود میان دو کشور حل خواهد شد یا خیر؟

واحد فقیری آگاه سیاسی در این باره گفت: «حکومت تازه پاکستان هم ضعیف است به همین خاطر سیاست خارجه آنان بیش‌تر زیر نظارت اردو خواهد بود و نیروهای امنیتی پاکستان به این باور اند که متهم‌کردن و نشان‌دادن افغانستان به‌حیث مرکز هراس‌افگنی به نفع آنان است.»

طارق فرهادی آگاه دیگر مسایل سیاسی به رسانه ها گفت: «از حکومت تازه پاکستان انتظار می‌رود که مهاجران افغان را به صورت اجباری اخراج نکنند و تجارت را میان دو کشور مهم بدانند.»

حکومت موقت پاکستان در نزدیک به شش ماه حکومت‌داری در این کشور، بیش از ۸۰۰هزار مهاجر افغان را از اوایل ماه نوامبر به این‌سو اخراج کرد، تصمیمی که همواره از سوی مقام‌های امارت اسلامی به‌عنوان ابزار فشار بالای حکومت سرپرست در افغانستان خوانده شده است.

 

 

نظرات بسته شده است.