دیدار نیکلاسون با آخند همکار؛ چگونگی مبارزه با مواد مخدر بحث شد

کاهش کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان

معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله اعلام کرده است که اتحادیه اروپا در راستای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان همکاری می‌کند.

رییس دفتر معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله گفته است که عبدالحق آخند همکار معین این وزارت در دیدار با  توماس نیکلاسون نماینده ویژه اتحادیه اروپا بر افغانستان تاکید کرده که این اداره تلاش دارد تا با تفاهم با کشورهای جهان از کشت، قاچاق و فروش مواد مخدر نه تنها در افغانستان بل در تمام کشورهای جهان جلوگیری شود.

به گفته‌ی رییس دفتر معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله، معین این وزارت در این دیدار خواستار همکاری کامل اتحادیه اروپا در باره حمایت، درمان معتادان مخواد مخدر و معیشت کشاورزان شده و نماینده اتحادیه اروپا نیز از همکاری کامل در راستای مبارزه با مواد مخدر اطمینان داده است.

عبدالمتین قانع سخن‌گوی وزارت داخله در باره این نشست افزود: «نماینده ویژه اتحادیه اروپا توماس نیکلاسون به نمایندگی از هیات صحبت کردند و از دست‌آوردهای امارت اسلامی افغانستان در قسمت مبارزه با مواد مخدر ستایش کردند و اقرار کردند که سیاست و پالیسی امارت اسلامی افغانستان در راستای مبارزه با مواد مخدر واقعاً کامیاب است و ما حمایت می‌کنیم».

پیش از این سازمان ملل متحد با نشر گزارشی گفته بود که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان در مقایسه با سال ‌پار میلادی بیش از۹۰ درصد کاهش یافته است؛ اما به تازگی آژانس کنترول مواد مخدر تاجیکستان ادعا کرده که هیچ کاهشی در حَجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان به آن کشور به ثبت نرسیده است.

همکاری نهادها و کشورها در راستای مبارزه با مواد مخدر در کشور چقدر می‌تواند سودمند باشد؟

احمدخان اندر آگاه روابط بین‌الملل به رسانه ها گفت: «بسیاری  از جوان‌های اروپایی به مواد مخدر آغشته هستند و اگر اتحادیه اروپا به دهقان‌های افغانستان کمک کند واضح است که کشت و کار مواد مخدر در افغانستان به صفر تقرب خواهد کرد و جلو یک بحران بشری هم گرفته خواهد شد».

واحد فقیری یکی دیگر از آگاهان گفت: «اگر بین اروپا و طالب‌ها یک نوع همکاری ایجاد شود، اروپا می‌تواند که با دهقان‌ها کمک کند و آن‌ها را به کشت بدیل سوق دهد».

معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله پیش از این در یک گفت‌وگوی ویژه به رسانه ها گفته بود که هیچ کشوری در رابطه با مبارزه با مواد مخدر تا اکنون با امارت اسلامی همکاری نکرده است.

نظرات بسته شده است.