دیدار شکیب با درانی؛ گامی به‌سوی تقویت روابط پس از تنش‌ها

گامی به‌سوی تقویت روابط پس از تنش‌ها.

کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد می‌گوید که با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان در مورد حمله‌های هوایی پاکستان، درگیری‌های اخیر در امتداد خط فرضی دیورند و چالش‌های سیاسی و تجارتی میان کابل و اسلام‌آباد گفت‌وگو کرده است.

سردار احمد شکیب کاردار سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد می‌افزاید که در دیدار با آصف علی درانی توافق شده است تا این حمله‌ها در آینده تکرار نشود.

به گفته‌ی سردار احمد شکیب، قرار است یک هیات بازرگانی در بیست‌وپنجم ماه روان میلادی از پاکستان به افغانستان سفر کند.

آقای شکیب افزوده است: «در مورد تشنج‌ها و مشکلاتی که در نتیجه بمباران اخیر پاکستان بوجود آمده صحبت شد و موافقه شد که این قسم واقعه در آینده تکرار نشود و هر دو کشور به‌طور مشترک کار کنند.»

حمدالله فطرت معاون سخن‌گوی امارت اسلامی درباره این دیدار گفت: «سرپرست سفارت امارت اسلامی در اسلام‌آباد مولوی سردار احمد شکیب با نماینده ویژه پاکستان برای افغانستان دیدار کردند. در این نشست درباره‌ی تحولات اخیر پاکستان و افغانستان گفت‌وگو شده است. طرف پاکستانی گفته که می‌خواهد مسایل را از راه تفاهم و گفت‌وگو حل کنند. همین‌طور کاردار سفارت امارت اسلامی گفته که امارت اسلامی می‌خواهد مسایل را از راه تفاهم و گفت‌وگو حل کند.»

از سویی‌هم برخی رسانه‌های پاکستانی به نقل از آصف علی درانی گزارش داده‌اند که با وجود اقدامات نظامی اخیر، هیچ وقفه‌ای در روابط با حکومت سرپرست در افغانستان وجود ندارد. بر بنیاد این گزارش‌ها، در این دیدار بر تقویت روابط دو کشور تاکید شده و قرار است یک هیات بازرگانی پاکستانی نیز در ۲۵ ماه روان میلادی به افغانستان سفر کند.

یوسف امین زازی آگاه مسایل سیاسی در باره روابط با اسلام‌آباد به رسانه ها گفت: «بسیاری مسایل باید جدی مطرح شود و مردم باید نقش خود را ادا کنند چرا که مردم متاثر هستند. اگر تجارت است، اگر امنیت است، و یا هر مسایلی دیگر، اقوام و مردم باید دست به کار شوند.»

شمس‌الرحمن احمدزی یکی آگاه دیگر گفت: «پاکستان و افغانستان طوری است که لازم و ملزوم هم هستند و از هم‌دیگر جدایی ندارند. بنابر این لازم است که در بخش اقتصادی کار زیاد شود و این روابط بیشتر شود و اگر هیات آن‌ها به این‌جا می‌آید، بالای برنامه‌هایی کار شود که در آینده به نفع هر دو کشور تمام شود.»

به دنبال حمله‌های هوایی پاکستان بر بخش‌هایی از ولایت‌های پکتیکا و خوست که در نتیجه آن دست‌کم هشت نفر کشته شدند، درگیری‌هایی میان نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان پاکستانی در ولسوالی‌های تنی خوست، دندپتان پکتیا و برمل ولایت پکتیکا نیز رخ داد.

نظرات بسته شده است.