دو زندانی گوانتانامو پس از سال‌ها وارد کابل شدند

دو زندانی رها شده امارت اسلامی از گوانتانامو روز (دوشنبه، ۲۳ دلو) به کابل رسیدند.

دو زندانی رها شده امارت اسلامی از گوانتانامو روز (دوشنبه، ۲۳ دلو) به کابل رسیدند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است که عبدالظاهر صابر و عبدالکریم که از زندان گوانتانامو آزاد شده بودند در عمان زیر نظارت قرار داشتند و امروز وارد افغانستان شدند.

به گفته‌ی آقای مجاهد، هم‌اکنون یک زندانی دیگر افغان نیز در گوانتانامو زندانی است.

سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «این دو زندانی که به افغانستان رسیدند، برای مردم افغانستان خبر خوش است. یکی از این‌ها باشنده ولایت لوگر و دیگرش باشنده خوست است. هر دو تن در سال ۲۰۰۲ میلادی از سوی نیروهای امریکایی بازداشت شده بودند که نخست به بگرام و سپس به زندان گوانتانامو انتقال شدند و تا سال ۲۰۱۷ میلادی در زندان گوانتانامو زندانی بودند.»

آقای مجاهد افزوده است که عبدالظاهر صابر باشنده ولسوالی حصارک ولایت لوگر است که در ۱۰ ماه می ۲۰۰۲ و عبدالکریم هم باشنده خوست است که در ۱۴ آگست ۲۰۰۲ میلادی ازسوی نیروهای امریکایی بازداشت شده و به زندان گوانتانامو انتقال یافته بودند.

ذبیح‌الله مجاهد افزود: «در زندان گوانتانامو یک افغان هنوز هم زندانی است که برای آزادسازی او تلاش‌ها جریان دارد و خواست ما این است که این زندانی رها شود تا به خانواده خود یکجا شود.»

بسته‌گان این دو عضو امارت اسلامی نیز از آزادی و رسیدن آنان به کابل، شادمان اند.

محمد عثمان پسر عبدالظاهر صابر گفت: «پدرم در زندان گوانتانامو تقریبآ ۱۶ سال زندانی بود و پس از آن در عمان حدود هشت سال زیر نظارت بود که اکنون به کشور رسید.»

الفت هاشمی یکی از بسته‌گان عبدالظاهر صابر گفت: «بالای این دو زندانی افغان خلاف تمام قوانین و اصول بین‌المللی، ظلم شده و از سوی نیروهای امریکایی سخت شکنجه شده‌اند.»

این درحالی‌ست که عبدالرحیم زندانی افغان از بیش از هفده سال به این‌سو در گوانتانامو زندانی است و خانواده او در ماه قوس سال روان خورشیدی، از مقام‌های امارت اسلامی خواسته بود تا زمینه آزادی عبدالرحیم را فراهم سازد.

نظرات بسته شده است.