دشواری‌های بیماران بدون ویزا در گذرگاه تورخم

گذرگاه تورخم از سه روز به این‌سو به‌روی بیمارانی که ویزا و پاسپورت ندارند، مسدود شده است.

شماری از بیماران و بیمارداران از هر دو سوی این گذرگاه می‌گویند که این مساله آنان را با دشواری‌های فراوان روبه‌رو ساخته است و مسوولان باید هرچه زودتر این مشکل را حل بسازند.

بسیاری از بیماران پس از ثبت در یک کمیسیون ویژه انتقال بیماران در ننگرهار، بدون پاسپورت و ویزا به پاکستان رفت‌وآمد می‌کردند؛ اما اکنون از سوی پاکستان برای شان اجازه رفت‌وآمد داده نمی‌شود.

مریم که بیمار است، گفت: «چهار ماه پیش پاکستان رفته بودم، حالا باز می‌خواهم بروم چون تکلیفم زیاد است؛ گپ زده نمی‌توانم و راه گشته نمی‌توانم.»

بی‌بی جانه یکی دیگر از بیماران به رسانه ها گفت: «جگرم خراب است و شکر هم دارم و حالا راه بسته است.»

شمار دیگر هم از حکومت پاکستان می‌خواهند که بر بنیاد اصول همسایه‌داری، گذرگاه تورخم را به‌روی آنان بازگشایی کند.

باقر یکی از بیماران گفت: توانایی خرید ویزا را ندارم. وقتی شما به سفارت مراجعه می‌کنید، قیمت ویزا را دو هزار دالر یا پانزده صد دالر می‌گویند. حالا ما چه کار کنیم.»

سید غوث‌الدین بیماردار می‌گوید: «شما می‌بینید که صدها مریض به‌شمول زن و کودک این‌جا حضور دارند ولی باید حکومت پاکستان با مردم افغانستان همسایه‌داری نیک کند و همکاری خوب‌تر انجام دهد.»

همزمان مسوولان محلی در ننگرهار می‌گویند که برای رفع این چالش با مسوولان پاکستانی گفت‌وگو کرده‌اند اما ظاهرن این گفت‌وگوها نتیجه مطلوب در پی نداشته‌اند.

سمیع‌الحق جمال مسوول کمیسیون تنظیم بیماران به خبرنگار رسانه ها گفت: «شما می‌بینید که بیماران جوان و زنان حضور دارند. آنان به این امید هستند که در تاریخ مشخص شده نزد داکتران شان بروند.»

صدیق‌الله قریشی بدلون آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ ننگرهار چنین می‌گوید: «مقام‌های ولایتی و مرکزی تلاش می‌کنند تا به این مشکل رسیدگی کنند و آن را از طریق گفت‌وگو حل سازند.»

شماری از بیماران سرطانی پیش از این به رسانه ها گفته بودند که هنگام ورود به خاک پاکستان از سوی نیروهای آن کشور به بهانه‌های گوناگون آزار و اذیت می‌شوند.

نظرات بسته شده است.