دشمن پنهان مردم؛ مواد انفجاری و ماین‌ها هنوز در افغانستان قربانی می‌گیرد

هم‌زمان در آستانه روز جهانی آگاهی‌دهی از خطرهای ماين، دفتر هیات معاونت سازمان ملل (یوناما) نیز گفته است که بیش از ۳هزار کیلومترمربع زمین از سوی سازمان‌های ماین‌روبی در افغانستان پاک‌سازی شده است.

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف گفته است که بیشترین قربانیان مواد انفجاری و ماین در افغانستان کودکان هستند.

هم‌زمان در آستانه روز جهانی آگاهی‌دهی از خطرهای ماين، دفتر هیات معاونت سازمان ملل (یوناما) نیز گفته است که بیش از ۳هزار کیلومترمربع زمین از سوی سازمان‌های ماین‌روبی در افغانستان پاک‌سازی شده است.

با آن‌هم موادانفجاری باقی‌مانده هنوز از مردم قربانی می‌گیرد.

یونیسف گفته است: «افغانستان یکی از آلوده‌ترین کشورها به مواد انفجاری و ماین است و کودکان بیشترین قربانیان آن می‌باشند.»

یوناما هم در این باره نوشته است: «هزاران ماین و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ هم‌چنان تهدیدی برای صدها نفر در افغانستان است. ده‌ها هزار غیرنظامی در افغانستان از جمله زنان و کودکان، بر اثر ماین‌های زمینی و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ کشته و یا زخمی شده‌اند.»

در واپسین رویداد هم دست‌کم ده کودک دختر و پسر روز یک‌شنبه هفته روان در انفجارهای جداگانه در ولایت‌های غزنی و هرات جان باختند و پنج کودک دیگر زخمی شدند.

سیف‌الله باشنده غزنی درباره این انفجار به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «ماینی که از گذشته‌ها باقی مانده بود، در ولسوالی گیرو انفجار کرد که به بسیاری کودکان به‌شمول دختران و پسران آسیب زد.»

گل رحمن یکی دیگر از باشنده‌های غزنی گفت: «از دولت می‌خواهیم که ساحات آلوده را پاک کند و زندگی مردم را نجات دهد.»

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی نیز از وجود ماین‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که در تلاش‌اند تا با همکاری نهادهای ماین‌روبی به این چالش رسیدگی کنند.

آقای مجاهد افزود: «در مورد ماین تشویش داریم، چون افغانستان چهل سال جنگ را سپری کرده، ماین‌ها یا مواد منفجرنشده وجود دارد که متاسفانه به مردم زیان وارد می‌کند. امارت اسلامی همرای موسساتی که در این راستا کار می‌کنند، همکار است، امنیت شان را می‌گیرد و زمینه را برای شان مساعد می‌کند.»

پیش از این دفتر هماهنگی امور بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) نیز گفته بود که از سال ۱۹۸۹ به این‌سو، نزدیک به ۵۷هزار غیرنظامی در نتیجه انفجار ماین‌ها و مواد انفجاری کشته و یا زخمی شده‌اند.

نظرات بسته شده است.