در ۱۱ماه به ارزش بیش از ۱.۸ میلیار دالر داد و ستد با ایران انجام شده

بیش‌ترین اقلام صادراتی را پنبه، کشمش، مغزبادام، کنجد و تخم تربوز تشکیل می‌دهد.

 

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در یازده ماه سال جاری خورشیدی، به ارزش ۱میلیارد و ۸۰۱میلیون دالر داد و ستد با ایران انجام شده است.

مسوولان این وزارت آمار می‌دهند که از این میان تنها نزدیک به ۳۰میلیون دالر آن را صادرات تشکیل می‌دهد و متباقی واردات از این کشور است.

به گفته‌ی آنان، بیش‌ترین اقلام صادراتی را پنبه، کشمش، مغزبادام، کنجد و تخم تربوز تشکیل می‌دهد.

نورالدین عزیزی سرپرت وزارت صنعت و تجارت نیز در دیدار با معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی ایران، درباره گسترش روابط تجاری میان دو کشور گفت‌وگو کرده است.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفت: «در این ملاقات آقای ابوالفضل چمندی، معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی گفت ما برای ارایه معلومات پیشرفت فعالیت در مورد توافقات که میان دو کشور در سفر اخیر محترم ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا و مقام رهبری وزارت صنعت و تجارت این کشور صورت گرفته بود، آمده‌ایم و ما گام به گام به تطبیق توافقات حرکت می‌کنیم. معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی ایران روابط تجاری دو کشور را رو به رشد دانسته است.»

هم‌زمان، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که بلندبودن تعرفه‌های گمرکی ایران از علت‌های‌ست که صادرات به این کشور را اندک ساخته و نیاز است تا در این زمینه توجه شود.

میرویس هوتک رییس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در این باره گفت: «اگر ما بخواهیم که یک تفاه‌نامه با آن‌ها داشته باشیم و تغرفه ترجیحی مدنظر گرفته شود و در کنار از آن مشکلاتی که در ترانزیت داریم در ترانسپورت و در گمرک داریم در تفاهم‌نامه ذکر شود معلوم‌دار است که صادرات ما به ایران بیش‌تر می‌شود.»

با این حال، شماری از بازرگانان می‌گویند که در کنار افزایش داد و ستد با ایران، نیاز است تا سهولت‌ها در بخش ترانزیت از مسیر ایران نیز به میان آید تا بازرگانان از طریق بندر چابهار با هند و چین تجارت شان را توسعه دهند.

زلمی عظیمی بازرگان در این باره به رسانه ها گفت: «ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که با هند و ایران صحبت کند که به زودی بندر چابهار را فعال کنند و از طریق بندر چابهار می‌توانیم صادرات را به آسیای میانه، اروپا و چین ما صادرات داشته باشیم.»

از سویی هم، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در دیدار با معاون سفارت ایران در کابل، و معاون هماهنگی امور اقتصادی ولایت خراسان رضوی، درباره سرمایه‌گذاری‌های ایران در بخش‌های مالداری، کشاورزی، آبیاری و باغداری گفت‌وگو کرده است.

مصباح‌الدین مستعین سخن‌گوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفت: «در این دیدار هیاتی ایرانی درباره کار و سرمایه‌گذاری در افغانستان و افزایش سرمایه‌گذاری ایران در کشور گفت‌وگو کرده‌اند.»

پیش از این نیز هیاتی از ایران به افغانستان آمده بود و درباره سرمایه‌گذاری‌های ایران در افغانستان، توسعه تجارت و ایجاد اتاق تجارت مشترک افغانستان-ایران با مقام‌های امارت اسلامی گفت‌وگو کرده است.

نظرات بسته شده است.