در مرز افغانستان و پاکستان چه می‌گذرد!!!

مرز افغانستان و پاکستان

این بزرگ‌ترین بازار تولید سلاح غیرقانونی در پاکستان است. در مرز با افغانستان و پاکستان.
به این منطقه قبیلهای، منطقه وحشت هم میگویند. در این بازار می‌توانید هر چیزی را بخرید که معمولاً در هیچ بازار معمولی دیگری در جهان فروخته نمی‌شود.
این منطقه قبیلهای، به‌قدری خطرناک است که هیچ خبرنگاری، جرعت رفتن به این منطقه را ندارد، شاید رفتن به این منطقه آسان باشد اما برگشتن ناممکن است.
این منطقه قبیله‌ای فتا نامید می‌شود.
منطقه قبیله پاکستان یا (FATA) federally Administrated Tribal Araes of Pakistan که به منطقه قبایلی تحت اداره فدرال پاکستان ترجمه می‌شود در مرز پاکستان و افغانستان موقعیت دارد. فتا در مجاورت مناطق جنوبی افغانستان قرار دارد و با ولایت‌ها کنر، ننگرهار، پکتیا، خوست، پکتیکا و با ایالت خیبر پختونخواه هم‌مرز است. این منطقه 27 هزار کیلومترمربع وسعت دارد و دارای 7 منطقه است که به آن (Agancy) میگویند. جمعیت این منطقه در حدود 4 میلیون نفر تخمین زده می‌شود. تاریخچه این منطقه به زمان استعمار بریتانیا بر شبه‌قاره هند برمی‌گردد که به‌طور خلاصه به‌عنوان منطقهای حائل در بازی بزرگ در منطقه به‌ویژه بین بریتانیا و روسیه عمل می‌کرد.
ساکنان فتا تقریباً همگی از قبایل مختلف پشتون هستند که در دو سوی مرز پاکستان و افغانستان پراکنده‌اند و این تقسیم مرزی خود باعث مشکلات سیاسی و هرزگاه تنش‌های نظامی بین دو کشور در طول تاریخ بوده است.
فتا از محروم‌ترین مناطق پاکستان به شمار می‌رود، بر اساس گزارش‌های نرخ باسوادی در کل این منطقه کمی بیش از 17 درصد است. بر اساس گزارش‌های سال 2003 برای هر 7 هزار نفر یک دکتر در فتا وجود دارد که اوج عقب‌ماندگی این منطقه را نشان می‌دهند.
شهر دره آدم خیل پاکستان بزرگ‌ترین مرکز تولید سلاح‌های غیرقانونی در جهان است. صدها مغازه اسلحه فروشی در خیابان‌های این منطقه وجود دارد که تفنگ شکاری تک‌تیرانداز، سلاح‌های خودکار و راکت انداز را به فروش می‌رساند.
سلاح در این منطقه ارزان‌تر از گوشی همراه است، یک قبضه اسلحه معمولی به‌طور متوسط به 30 هزار روپیه پاکستان به فروش می‌رسد، کلاشینکف ازجمله سلاح‌های پرفروش در این شهر است که قیمت آن به‌طور متوسط از 20 هزار روپیه پاکستان شروع می‌شود. یک اسلحه‌ساز می‌تواند به‌طور متوسط در 3 روز یک تپانچه تولید کند اما تولید سلاح 5 تا 6 روز طول می‌کشد. شماری زیادی از کودکان این منطقه در کارگاه‌های اسلحه‌سازی کار می‌کند. روزانه بیش از 60 هزار عدد گلوله کلاشنیکوف در هریکی از این مغازه‌ها تولید می‌شود و قیمت یک عدد آن به 60 روپیه پاکستان فروخته می‌شود.
تولید سلاح یک تجارت خطرناک است و هرلحظه باید منتظر حوادث مرگبار بود، در اینجا ارزش یک گلوله بیشتر از جان یک نفر است.
دولت پاکستان در این منطقه حضور ندارند و نمی‌تواند به‌طور مستقیم این منطقه را کنترل کند، هیچ‌یکی از عسکر پاکستانی جرعت وارد شدن به این منطقه را ندارد، اینجا قوانین پاکستان رسمیت ندارد اینجا قوانین تولیدکنندگان اسلحه رسمیت دارد.
تصور کنید در بازار این شهر دره آدم خیل پاکستان قدم می‌زنید، در نگاه اول همه‌چیز عادی به نظر می‌رسد، میوه‌فروش مصروف فروختن میوه‌ها است، ترکاری فروش مصروف فروختن ترکاری ها، اما این حقیقت نیست، این شخص ترکاری فروش نیست، این شخص فروشنده اسلحه است، در قسمت پایین همین، پیازها، لیموها و گشنیز، اسلحه جاسازی‌شده است، میوه‌فروش هم واقعی نیست، قسمت پایین میوه‌ها همه اسلحه جاسازی‌شده است. پیاده‌روها همه مسلح هستند و مصروف خریدوفروش اسلحه.
اگر کمی به اطراف نگاه کنید می‌بینید مغازه‌های اسلحه فروشی بانام، شماره تماس و شماره وتساپ وجود دارد بدون اینکه از دولت ترس داشته باشند آزادانه سلاح می‌فروشند.
باراک اوباما در زمان ریاست جمهوری خود این منطقه را خطرناک‌ترین منطقه جهان توصیف کرده بود.
این منطقه یکی از ناامن‌ترین منطقه برای تمام خبرنگاران و گزارشگران بین‌المللی است، هر گزارشگر که با دوربین به این شهر بیاید کشته خواهد شد؛ و در این مورد هیچ شوخی در کار نیست. تولیدکنندگان دوست ندارد از کارشان تصویر گرفته شود و جهان بداند اینجا چی خبر است.
در این منطقه حتا می‌شود سلاح‌های را خرید که قادر به سرنگونی هرگونه هواپیما است. مطابق آمار رسمی مردم این منطقه بیش از 6 میلیون قبضه سلاح گرم دارد که و آمار غیررسمی 44 میلیون اسلحه را نشان می‌دهند که از 44 میلیون را تقسیم نفوس این منطقه کنیم، برای هر نفر در حدود 11 اسلحه می‌رسد؛ یعنی هر نفر ساکن این منطقه بیش از 11 اسلحه دارد.
با این اینجا هیچ قانون وجود ندارد، به‌راستی‌که اینجا قانون جنگل حکم‌فرما است، سال‌ها این منطقه در جنگ افغانستان سلاح فروخت و هنوز هم این روند ادامه دارد.

نظرات بسته شده است.