در جریان هفته روان ۳۰ تانکر تیل بی‌کیفیت به ایران مسترد شده است

سخن گوی اداری ملی نور از تاجران ملی خواست که از واردات کالاهای بی‌کیفیت به‌ کشور خودداری کنند.

مسؤولان اداره ملی نورم و استندرد می‌گویند که این اداره در جریان هفته روان ۳۰ تانکر تیل را به دلیل کیفیت پایین به جمهوری اسلامی ایران مسترد کر‌ده است.

عاشق الله وزیری سخن‌گوی اداره ملی نورم و استندرد، روز پنجشنبه (۲۶ دلو) به خبرنگار آوا گفت که این تانکرها در جریان هفته جاری از بندر ابونصر فراهی ولایت فراه به ایران مسترد شده‌اند.

او‌ اشاره کرد که ماه گذشته نیز این اداره ده‌ها تانکرتیل بی کیفیت دیزل را به ایران برگشت داده بود.

وزیری همچنین تاکید کرد‌ که اداره‌ی ملی استندارد اخیراً گام‌های جدی را برای جلوگیری از واردات تیل بی‌کیفیت در کشور برداشته است.

او از تاجران ملی خواست که از واردات کالاهای بی‌کیفیت به‌ کشور خودداری کنند.

وزیری در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که قبل از این رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت ایران در واکنش به برگشت نفتکش‌های ایرانی از سوی امارت اسلامی گفته‌اند که مافیا تلاش دارد تا جلو وارد شدن نفت ایران به افغانستان را بگیرد.

احمد معروف خانی گفته بود که تیل صادر شده به افغانستان از کیفیت بالایی برخوردار بوده؛ اما به دلیل ایجاب منافع ترکمنستان و ازبیکستان، جلو ورود فرآورده های نفتی ایران به افغانستان گرفته شده است.

سخن‌گوی اداره ملی استندرد افغانستان اما اظهارات احمدخانی را رد و  تاکید کرد که این اداره جلو وارد شدن تیل و مواد بی‌کیفیت را از تمام کشورها گرفته است.

در همین حال محمد نبی افغان کارشناس امور اقتصادی به خبرنگار آوا گفت که اداره استندرد ملی افغانستان در دو سال گذشته جایگاه خود احیاء کرده و با برخوردهای قانونی جلو ورود مواد بی‌کیفیت را به کشور گرفته است.

ا‌و اضافه کرد که ورود تیل و مواد بی‌کیفیت می‌تواند به تأثیرات منفی بر اقتصاد و محیط زیست افغانستان منجر شود.

بر بنیاد گفته‌های افغان؛ اقدامات اداره ملی استندرد افغانستان برای کنترل ورود این مواد به کشور موجب شده تا آسیب به منافع عمومی به حداقل برسد و به این ترتیب هم از نظر صحی در جامعه از بروز امراض جلوگیری شده و هم وسایط نقلیه عمر درازتری خواهند داشت.

این در حالی است که قبل از این نیز عاشق الله وزیری سخن‌گوی اداره ملی استندرد افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار صدای افغان گفته بود که در جریان یک سال گذشته بیش از 3 هزار تانکر تیل و نفت بی‌‎کیفیت به کشورهای مختلف مسترد شده است.

نظرات بسته شده است.