در جریان ماه جدی از ورود ۵۱۱ تانکر تیل بی‌کیفیت به کشور جلوگیری شده است

مسؤولان اداره ملی نورم و استندرد می‌گویند که این نهاد در جریان ماه جدی از ورود ۵۱۱ تانکر تیل کیفیت پایین به کشور جلوگیری کرده است.

مسؤولان اداره ملی نورم و استندرد می‌گویند که این نهاد در جریان ماه جدی از ورود ۵۱۱ تانکر تیل کیفیت پایین به کشور جلوگیری کرده است.

عاشق الله وزیری سخن‌گوی اداره ملی استندرد، روز یکشنبه (۲۹ دلو) به خبرنگاران گفت که  در جریان ماه جدی ۹ هزار و ۵۴ تانکر مواد نفتی از بنادر مختلف وارد افغانستان شده است.

وزیری اضافه کرد که از این میان ۵۱۱ تانکر به دلیل کیفیت پایین از پنج بندر کشور دوباره به ایران، ازبیکستان و شمار دیگر کشورها مسترد شده‌اند.

بر بنیاد گفته‌های او؛ روند تثبیت و کنترل مواد نفتی در تمامی بنادر به‌گونه دوامدار جریان دارد که در نتیجه، از ورود مواد نفتی کیفیت پایین به کشور جلوگیری شده است.

او همچنین تصریح کرد که در جریان ماه جدی، از ورود هزاران محموله مواد ساختمانی بی‌کیفیت به کشور نیز جلوگیری شده است.

وزیری با بیان‌اینکه اداره‌ی ملی استندارد اقدامات جدی را برای جلوگیری از واردات مواد بی‌کیفیت در کشور روی دست گرفته است، گفت که از وارد شدن هر نوع مواد خوراکی و غیرخوراکی بی‌کیفیت به کشور جلوگیری و با متخلفین برخورد قانونی می‌‌شود.

سخن‌گوی اداره ملی استندرد از تاجران خواست تا از واردات کالاهای بی‌کیفیت به‌ کشور خودداری کنند.

وزیری در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که قبل از این رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت ایران در واکنش به برگشت نفتکش‌های ایرانی از سوی امارت اسلامی گفته‌اند که مافیا تلاش دارد تا جلو وارد شدن نفت ایران به افغانستان را بگیرد.

احمد معروف خانی گفته بود که تیل صادر شده به افغانستان از کیفیت بالایی برخوردار بوده؛ اما به دلیل ایجاب منافع ترکمنستان و ازبیکستان، جلو ورود فرآورده های نفتی ایران به افغانستان گرفته شده است.

سخن‌گوی اداره ملی استندرد افغانستان اما اظهارات احمدخانی را رد و  تاکید کرد که این اداره جلو وارد شدن تیل و مواد بی‌کیفیت را از تمام کشورها گرفته است.

در همین حال محمد نبی افغان کارشناس امور اقتصادی به خبرنگار آوا گفت که اداره استندرد ملی افغانستان در دو سال گذشته جایگاه خود احیاء کرده و با برخوردهای قانونی جلو ورود مواد بی‌کیفیت را به کشور گرفته است.

ا‌و اضافه کرد که ورود تیل و مواد بی‌کیفیت می‌تواند به تأثیرات منفی بر اقتصاد و محیط زیست افغانستان منجر شود.

بر بنیاد گفته‌های افغان؛ اقدامات اداره ملی استندرد افغانستان برای کنترل ورود این مواد به کشور موجب شده تا آسیب به منافع عمومی به حداقل برسد و به این ترتیب هم از نظر صحی در جامعه از بروز امراض جلوگیری شده و هم وسایط نقلیه عمر درازتری خواهند داشت.

این در حالی است که قبل از این نیز عاشق الله وزیری سخن‌گوی اداره ملی استندرد افغانستان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار صدای افغان گفته بود که در جریان یک سال گذشته بیش از 3 هزار تانکر تیل و نفت بی‌‎کیفیت به کشورهای مختلف مسترد شده است.

نظرات بسته شده است.