خودکفایی کشور وابسته به زراعت است/ کشت نبات هنگ و پنبه مناسب برای کم‌آبی

معین وزارت زراعت اضافه کرده که تطبیق این سه پروژه‌ در کیفیت بهتر زندگی دهقانان در ولایت لوگر تاثیرات مفید دارد.

مولوی صدراعظم عثمانی، معین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در محفل تکمیل و بهره‌برداری از سه پروژه زراعتی در ولایت لوگر، خودکفایی افغانستان را وابسته به زراعت خوانده و کشت نبات هنگ و پنبه را جهت کاهش مصرف آب بدیل خوب برای دهقانان عنوان کرده ‌است.

مصباح الدین مستعین، رییس اطلاعات و آگاهی عامه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری امارت اسلامی امروز (چهارشنبه، ۲۷ جدی) در مصاحبه با رسانه ها از تکمیل و بهره‌برداری سه پروژه زراعتی به ارزش بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار افغانی در لوگر خبر داد.

به گفته او، سه پروژه زراعتی به ارزش بیش از ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار افغانی با حضور مولوی صدراعظم عثمانی، معین زراعت و مالداری این وزارت ، مولوی عنایت الله شجاع، معاون والی لوگر، مولوی سیدامین هاشمی، رییس زراعت و شماری از روئسای ادارات محلی، عالمان، بزرگان محل به بهره برداری سپرده شد.

وی افزود که مولوی صدراعظم عثمانی در این محفل، تکمیل کار پروژه‌های یاد شده را در افزایش حاصلات دهاقین و بلند رفتن اقتصاد آنان موثر دانسته و گفته که ولایت لوگر یک ولایت زراعتی بوده و توجه به آن از الویت‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌باشد.

معین وزارت زراعت اضافه کرده که تطبیق این سه پروژه‌ در کیفیت بهتر زندگی دهقانان در ولایت لوگر تاثیرات مفید دارد.

مولوی صدراعظم عثمانی، خودکفایی کشور را وابسته به زراعت خوانده و کشت نبات هنگ و پنبه را جهت کاهش مصرف آب بدیل خوب برای دهقانان عنوان نمود.

از سویی هم مولوی سید امین هاشمی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت لوگر می‌گوید این پروژه‌ها شامل ۵ باب سبزخانه مجهز به سیستم آبیاری قطره‌ای، ۱۰ جریب باغ تجارتی انگور و چهار باب ذخیره‌خانه پیاز می‌باشد.

رییس زراعت لوگر افزود که این پروژه ها با هزینه بیش از چهار میلیون و چهارصد هزار افغانی در مرکز و ولسوالی‌های برکی برک، چرخ  و آزره این ولایت از بودجه انکشافی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تکمیل گردیده است.

وی هدف اساسی از تکمیل این پروژه ها را مکانیزه ساختن زراعت، ایجاد زمینه کار برای دهاقین و دسترسی مردم به سبزیجات تازه عنوان کرده است.

رئیس زراعت علاوه کرده که کارهای پروژه‌های یاد شده در مدت نزدیک به سه ماه به پایه اکمال رسیده است.

در همین حال مولوی عنایت الله شجاع، معاون مقام ولایت لوگر از مسوولان وزارت زراعت خواست تا در بخش افزایش سهم تخم‌های اصلاح شده بذری و کود کیمیاوی برای دهاقین لوگر توجه نمایند.

 

از سویی هم مستفید شوندگان این پروژه‌ها از تلاش‌های امارت اسلامی خصوصاً وزارت زراعت در راستای انکشاف و مکانیزه ساختن زراعت اظهار قدردانی کرده خواهان توجه بیشتر مسوولان گردیدند.

قابل ذکر است که ۶۰ درصد هزینه ساخت سرد خانه‌ها را وزارت زراعت و باقی ۴۰ درصد آن را مستفدین پرداخت نموده اند.

 

نظرات بسته شده است.