خلیل‌الرحمن حقانی به مولانا فضل‌الرحمن: برگشت مهاجران افغان داوطلبانه باشد

آقای حقانی در این دیدار افزوده که باید به مهاجران افغان در پاکستان فرصت داده شود تا به گونه‌ی داوطلبانه و تدریجی به کشور برگردند.

خلیل‌الرحمن حقانی سرپرست وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان در دیدار با مولانا فضل‌الرحمن رهبر حزب جمعیت علمای پاکستان درباره چالش‌های مهاجران افغان در پاکستان گفت‌وگو کرده است.

آقای حقانی در این دیدار افزوده که باید به مهاجران افغان در پاکستان فرصت داده شود تا به گونه‌ی داوطلبانه و تدریجی به کشور برگردند.

وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان در خبرنامه‌ای گفته است: «سرپرست وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان در دیدار با رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان به همکاری با مهاجران تاکید کرده و گفته است که باید به مهاجران افغان در پاکستان فرصت داده شود تا به گونه‌ی داوطلبانه و تدریجی به کشور برگردند.»

به گفته‌ی وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان رهبر حزب جمعیت علمای پاکستان نیز در این دیدار با انتقاد از روند اخراج مهاجران از پاکستان گفته که در این روند حقوق انسانی مهاجران زیر پا می‌شود.

ملک شینواری مهاجر به رسانه ها گفت: «از حکومت پاکستان خواست ما این است که ما و شما از همدیگر جدا شده نمی‌توانیم و شما هم از نزدیک با یکدیگر بنشینین روی یک میز و اختلافات سیاسی را از نزدیک حل کنید.»

در همین حال، برخی از فعالان عرصه حقوق مهاجران می‌گویند که نیاز است تا امارت اسلامی درباره مهاجران در کشورهای همسایه اقداماتی را روی دست گیرد تا به چالش‌های مهاجران به گونه‌ی بهتر رسیدگی شود.

مسلیم ستانکزی فعال عرصه مهاجران گفت: «در قبال پروسه مهاجرین افغان ساکن در درون کشور پاکستان مقامات کشورها باید به عنوان یک برنامه‌ی بلندمدت نسبت به پروسه‌ی مهاجرین بنگرد و آن‌ها را مورد حمایت‌های لازم خویش قرار دهند تا از بروز هرگونه موانع و حوادث در قبال مهاجرین جلوگیری به عمل آید.»

پیش از این نیز سرپرست وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان در دیدار با مقام‌های سازمان ملل متحد بر حل مشکلات مهاجران افغان در کشورهای دیگر تاکید کرده بود.

نظرات بسته شده است.