خانجان الکوزی: برای رانندگان به جای ویزه، اجازه‌نامه سفر صادر شود

خانجان الکوزی رییس این اتاق می‌افزاید که برای افزایش داد و ستد و حل مشکلات با پاکستان نیاز است تا یک میکانیزم ساخته شود.

اتاق مشترک تجارت افغانستان-پاکستان می‌گوید که برای حل مشکلات رانندگان موترهای لاری باید اجازه نامه سفر به جای ویزه برای رانندگان داده شود.

خانجان الکوزی رییس این اتاق می‌افزاید که برای افزایش داد و ستد و حل مشکلات با پاکستان نیاز است تا یک میکانیزم ساخته شود.

به گفته‌ی آقای الکوزی، اگر مشکلات با پاکستان حل نشود بازرگانان دوباره با زیان‌های مالی روبه‌رو خواهند شد.

خانجان الکوزی رییس اتاق مشترک تجارت افغانستان-پاکستان برای افغانستان گفت: «تا سی و یک همین ماه انتخابات پاکستان خلاص می‌شود این موترها را آزاد کرده پس خدای ناخواسته بند نشود و به همین خاطر پیش از پیش امارت اسلامی وزارت ترانسپورت و وزارت تجارت این مشکل را حل کند که باز دروازه بند نشود و ما با مشکل مواجه نشویم.»

ضیاءالحق سرحدی رییس اتاق مشترک تجارت افغانستان-پاکستان گفت: «مرز ما برای ده روز بسته شده بود در آن مشکلات زیاد بوجود آمد.»

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز می‌گوید که بیش‌ترین حجم داد و ستد افغانستان با پاکستان است و باید سهولت‌های بیش‌تر در این زمینه فراهم شود.

محمد یونس مومند معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «ما برای تجارت و ترانزیت پاکستان تمامی تسهیلات فراهم ساختیم بل مقابل از پاکستان نیز می‌خواهیم که حکومت محترم پاکستان نیز سهولت فراهم بسازد در بخش تجارت و ترانزیت.»

از سویی هم، شماری از بازرگانان می‌گویند که باید صادرات افغانستان با کشورهای دیگر نیز افزایش یابد.

زلمی عظیمی بازرگان به رسانه ها گفت: «از وزارت صنعت و تجارت ما خواهش داریم که با مقام‌های پاکستان صحبت کنند در آینده مشکلات ایجاد نکند دهلیز هوایی فعال شود و تجارت با کشور همسایه توسعه یابد و به راه بدیل نیز زمینه مساعد شود.»

پیش از این گذرگاه تورخم به مدت ده روز به روی رفت‌وآمد بسته شده بود که روزانه تا یکصد هزار دالر برای بازرگانان افغان زیان رسیده بود.

نظرات بسته شده است.