حملات امریکا به عراق و سوریه سبب فعال شدن گروه تروریستی داعش شده است

پایگاه اینترنتی «کریدل» نوشت، امریکا پایگاه نظامی التنف در خاک سوریه در نزدیکی مرز با عراق را از سال ۲۰۱۵ به اشغال خود در آورده بود.

یک منبع امنیتی عراقی به شبکه المیادین گفته است که ارتش و نیروهای بسیج مردمی عراق روز شنبه (۱۴ دلو) سک روز پس از حملات امریکا به عراق و سوریه با تروریست‌های داعش در ولایت الانبار در غرب این کشور درگیری پیدا کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که گروه تروریستی داعش از حملات تجاوزکارانه امریکا به عراق و سوریه بهره‌برداری و به نیروهای عراقی در استان الانبار حمله کرده است و این احتمال مطرح شده که احتمالا امریکا رو به استفاده از این تروریست‌ها برای اهداف خودش آورده است.

شبکه ماهواره‌ای النجبای عراق گزارش داد بمباران‌های تجاوزکارانه امریکا علیه اهدافی در عراق و سوریه زمینه را  فراهم کرده تا گروه تروریستی داعش دست به حملات علیه قوای ارتش و نیروهای بسیج مردمی عراق در منطقه موسوم به «کیلومتر ۱۶۰» در اتوبان «السکر» در نزدیکی شهر «رطبه» در ولایت الانبار بزنند.

پایگاه اینترنتی «کریدل» نوشت، امریکا پایگاه نظامی التنف در خاک سوریه در نزدیکی مرز با عراق را از سال ۲۰۱۵ به اشغال خود در آورده و از آن برای تسلیح شبه نظامیان داعش و آموزش دادن به آنها استفاده می‌کند.

این پایگاه اینترنتی تصریح کرد آژانس‌های اطلاعاتی امریکا و متحدانش از گروه تروریستی داعش برای حمله به ارتش‌های سوریه و عراق در تلاشی که از سال ۲۰۱۱ برای سرنگون کردن دولت دمشق شروع کرد و همچنین تلاش در سال ۲۰۱۴ برای سرنگون کردن دولت نوری المالکی، نخست وزیر عراق استفاده کرده است.

نیروهای امریکایی بعد از آنکه داعش بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را تصرف کرد وارد فاز اقدام علیه این گروه تروریستی شده و بعدا با کمک شبه‌نظامیان کُرد، امریکا کنترل بخش اعظم اراضی را که زمانی داعش در سوریه در کنترل داشت، به دست گرفت. در عراق نیز امریکا با نیروهای عراقی برای بازپس گیری شهر موصل مشارکت کرد.

چارلز لیستر، یک پژوهشگر تحولات سوریه در مطلبی که روز ۲۴ جنوری در فارِن پالِسی منتشر کرد نوشت، داعش در حال احیا شدن بوده و ۱۰۰۰۰ شبه نظامی داعش در دست کم ۲۰ زندان موقت واقع در نواحی تحت کنترل امریکا و کردها در شمال شرق سوریه در بازداشت بوده و یک به اصطلاح «ارتش در حال انتظار» را برای داعش و «نسل بعدی» آن ایجاد کرده‌اند.

پایگاه کریدل نوشت: «این ارزیابی‌ها این نگرانی را ایجاد می‌کند که امریکا ممکن است از شبه نظامیان داعش برای مقابله با نیروهای مقاومت اسلامی عراق متشکل از گروه‌های مسلح شیعه که در راستای خارج ساختن نیروهای امریکایی از سوریه و عراق و پایان دادن به نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه عمل می‌کنند، بهره برداری کند».

نظرات بسته شده است.