حدود هزار و ششصد شهروند افغان در زندان‌های ترکیه

برخی از رسانه‌های ترکی از بازداشت نزدیک به شصت تن از مهاجران افغان در ترکیه خبر داده بودند.

وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌‌ها از زندانی بودن نزدیک به یک هزار و ششصد تن از مهاجران افغان در ترکیه خبر می‌دهد.

عبدالرحمن راشد معین این وزارت می‌گوید که تلاش‌ها از بهر ر‌هایی مهاجران افغان در ترکیه جریان دارد و از آغاز سال روان خورشیدی تاکنون نزدیک به شش صد تن از مهاجران افغان از زندان‌های ترکیه آزاد و دوباره به کشور برگشته‌اند.

او می‌افزاید که هیأتی از افغانستان از بهر انتقال و ر‌هایی این زندانیان با مقام‌های ترکیه نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

معین وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌‌ها گفت: «گزارشات که از طرف وزارت خارجه، نماینده وزارت خارجه و یا‌ اتشه‌های ما برای ما داده یک هزار ششصد نفر شاید زیادتر یا کم‌تر همین اندازه آن‌جا محبوس هستند».

پیش از این، برخی از رسانه‌های ترکی از بازداشت نزدیک به شصت تن از مهاجران افغان در ترکیه خبر داده بودند.

هم‌زمان با این، نماینده‌های مهاجران افغان در ترکیه از رفتار نامناسب و عدم تمدید ویزه مهاجران افغان در این کشور نیز انتقاد می‌کنند.

عزت‌الله نماینده مهاجران افغان در ترکیه گفت: «کسانی‌که اسناد ندارند و در هر جایی دستگیر می‌شوند به کشور‌شان افغانستان دیپورت می‌شوند و یا افرادی‌که از قونسول‌گری عودت به وطن بیگیرند امکان دارد سال‌ها ماه قید در دیپورت سنتر‌ها بمانند».

گل آغا محمدی مهاجر افغان در ترکیه گفت: «یکی از مشکلات مهاجرین عدم تمدید اقامت نامه‌ها است که در این اواخر اداره مهاجرات ترکیه شرایط تمدید اقامه‌ها را سخت‌تر ساخته است».

یورتش مهاجر افغان در ترکیه گفت: «نبود اسناد، نبود بیمه‌کاری، نگاه منفی جامعه محرومیت از شهروندی تبعیض اقتصادی و اجتماعی کار مهاجرین را سخت‌تر ساخته است».

بر بنیاد آمار‌های وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌ها حدود سه صد هزار مهاجر افغان در حال حاضر در ترکیه بود وباش می‌کنند.

نظرات بسته شده است.