حج ابراهیمی (ع) در حقیقت حج برائت است

حج ابراهیمی (ع) در حقیقت حج برائت است

حج ابراهیمی (ع) در حقیقت حج برائت است

 

از منظر اهل سنت و جماعت برائت از مشرکین و‌طواغیت در ایام مناسک حج ابراهیمی (ع)  از دستورات صریح  قرآن کربم و سنت النبوی (ص) است .

قران کربم می فرماید : أَذَانٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى النَّاسِ يَوْمَ الْحَجِّ الْأَكْبَرِ أَنَّ اللَّهَ بَرِيءٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ۙ وَرَسُولُهُ ۚ

و این اعلامی است از سوی خدا و پیامبرش به همه مردم در روز حج اکبر که: یقیناً خدا و پیامبرش از مشرکان بیزارند و هیچ تعهدی نسبت به آنان ندارند.

حج امسال از حج هر سال دیگری متفاوت و‌مسولیت حجاج بیت الله الحرام در برابر بیت المقدس و حمایت از مجاهدان در غزه نهایت سنگین است .

حج امسال در حقیقت حج برائت از  قدرت های ستمگر و‌ طواغیت زمان است .

ضرورت وحدت میان امت واحده اسلام در اعلام برائت از مشرکین در این برهه از زمان بیشتر احساس می شود و این دستوری است که قران و احادیث بر ان تاکید دارند .

یکی از برنامه های حج ،اعلام برائت و فریاد سازش ناپذیر ی با کفار و مشرکین است ،این اقدام موجب وحشت دشمنان می شود و به حج ارزش و روح می بخشد .

در شرایط فعلی که سیطره کفار و مشرکین در دنیا بیشتر شده ضرورت و نیاز اعلام برائت از کفار هم بخوبی احساس می شود .

امروز که جنایت کفار علیه مسلمانان در سر تا سر جهان افزایش یافته بر همه مسلمانان و امت است در تمام مکان های تجمع مانند مکه مکرمه و مدینه منوره بیزاری خود را از مشرکین به نمایش در اوردند .

امروز اسرائیل غاصب اراضی قبله گاه مسلمین یعنی بیت المقدس را اشغال کرده است .

برائت از مشرکین و طواغیت زمان جزیی از ایمان و  حج  توحید است ، کلمه توحید مرکب از دو جزء :نفی شرک و کفر و اثبات عبودیت است .

حج در جوهر و ذات خود دارای دو عنصر اصلی است:

تقرب به خدا در اندیشه و عمل، و اجتناب از طاغوت و شیطان با جسم و جان.

در حج، هم نمایش بندگی و خشوع وجود دارد هم در عین حال در کنار این عاملِ صددرصد معنوی، یک عامل اجتماعی وجود دارد و آن وحدت، برادری و یکرنگی است.

حجّ توحیدی، مظهر اَشِدّآءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم است؛

 

عبدالروف توانا

۲۶ جوزا ۱۴۰۳

نظرات بسته شده است.