جریان عملی‌سازی بیش از ٨۰ پروژه با پشتیبانی بانک جهانی در هرات

به گفته‌ مسوولان محلی، این پروژه‌ها برای ۲۰هزار نفر از باشنده‌های محل فرصت کار فراهم کرده

به گفته‌ مسوولان محلی، این پروژه‌ها برای ۲۰هزار نفر از باشنده‌های محل فرصت کار فراهم کرده

کار بیش از ۸۰ پروژه توسعه‌ای با هزینه ۳۰۰ میلیون افغانی از سوی بانک جهانی در ولسوالی‌های کهسان و زنده‌جان ولایت هرات آغاز شده است.

مسوولان محلی در هرات گفته‌اند که کار بخشی از این پروژه‌ها که از هجده ماه به این‌سو آغاز شده بود، پایان یافته و کار ساخت‌وساز برخی دیگر از این پروژه‌ها هنوز هم ادامه دارد.

این پروژه‌ها که شامل ساخت بندهای آب‌گردان، دیوارهای استنادی، جغل‌اندازی جاده‌ها و پاک‌کاری کاریزها می‌شوند از سوی دفتر خدمات پروژه سازمان ملل متحد و دفتر هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه در حال تطبیق شدن هستند.

بصیراحمد مسعودی مسوول دفتر سی‌اچ‌ای در هرات به رسانه ها گفت: «بیش از ۳۰۰ میلیون افغانی در طول این مدت کار شده، هم در نواحی ولسوالی‌های زنده‌جان و کهسان و هم در نواحی شهری. این پول‌ها به شکل کارگری به مردم تزریق شده و هم به شکل مواد غذایی.»

به گفته‌ مسوولان محلی، این پروژه‌ها برای ۲۰هزار نفر از باشنده‌های محل فرصت کار فراهم کرده است.

در سوی دیگر برای ۱۵هزار خانواده نادار در ولسوالی‌های زنده‌جان و کهسان هرات از سوی بانک جهانی به مدت هجده ماه مواد غذایی کمک شده است.

جمعه خان باشنده ولسوالی کهسان هرات در مورد پروژه‌های توسعه‌ای گفت: «در کشور ما که آبادی شود، خیلی راحت هستیم. مردم به‌ویژه جوانان به کار مشغول می‌شوند.»

مسوولان محلی هرات افزوده‌اند که در کنار این پروژه‌ها، قرار است چندین پروژه کلان از سوی حکومت نیز راه‌اندازی شوند.

نوراحمد اسلام‌جار والی هرات در این باره افزود: «ترمینل موترها در جنوب هرات ساخته می‌شود، شاید حدود سی تا چهل میلیون دالر در هزار جریب زمین سرمایه‌گذاری شود، شهرک صنعتی جدید است که پنجاه‌وپنج هزار جریب زمین را در بر می‌گیرد، مسله بندر خشکه است که حدود ۲۰۰ جریب زمین را در بر می‌گیرد و پروژه سمنت که یک پروژه بزرگ است و خط آهن هرات – تورغندی است که روی دست قرار دارد.»

قرار است پروژه‌های توسعه‌ای بانک جهانی در هفده ولسوالی دیگر ولایت هرات نیز آغاز شود. این پروژه‌ها به هدف فراهم ساختن فرصت کار به باشنده‌های محل و تقویت آب‌های زیرزمینی از طریق بندهای آب‌گردان ساخته خواهند شد.

نظرات بسته شده است.