جان کربی حمله هوایی امریکا در کابل را یک اشتباه غم‌انگیز خواند

آقای کربی در یک نشست خبری می‌گوید که در این حمله یک پدر و شماری از کودکان او جان باختند.

جان کربی سخن‌گوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، تلفات غیرنظامیان برخاسته از یک حمله هوایی امریکا بر یک موتر در مربوطات حوزه پانزدهم شهر کابل که بیست و نهم آگست ۲۰۲۱ میلادی انجام شد را اشتباهی غم‌انگیز می‌خواند.

سخن‌گوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره گفت: «همان‌طور که از افغانستان خارج شدیم، جایی که یک حمله هوایی انجام دادیم که به طرز غم‌انگیزی یک پدر و تعدادی از بچه‌های او کشته شدند. ما آن را جبران کردیم و از آن یاد می‌گیریم و روش‌هایی را در نظر می‌گیریم تا از تکرار آن جلوگیری کنیم.»

هرچند امارت اسلامی به تازگی در این مورد چیزی نمی‌گوید؛ اما پیش از این خواستار بررسی همه‌جانبه این حمله‌ها و پرداخت غرامت به قربانیان آن شده بود.

برخی از نزدیکان قربانیان حمله‌های هوایی نیروهای خارجی به ویژه امریکا نیز می‌گویند که این حمله‌ها به آنان خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی وارد کرده و باید چگونگی این حمله‌ها بررسی شوند.

محمد یعقوب باشنده کندز گفت: «برای این‌ها تلفات جانی و مالی رسیده است، باید برای این‌ها غرامت پرداخت شود، هر کسی که این کار را انجام داده باید غرامت پرداخت کند.»

در حمله هواپیمای بی‌سرنشین امریکا که به روز بیست و نهم آگست ۲۰۲۱م در ناحیه‌ی پانزده‌هم شهر کابل انجام شد، دست‌کم ده نفر به شمول هفت کودک جان باختند.

حمله‌ای که واکنش‌های جهانی را نیز در پی داشت؛ اما ایالات متحده در آن زمان آن حمله را برخاسته از یک خلای استخباراتی و عدم هماهنگی خوانده و افزوده بود که پنتاگون با انجام این حمله هیچ قوانین جنگی را نقض نکرده است.

نظرات بسته شده است.