جان باختن ده‌ها تن در پی سیلاب‌های ویرانگر در پنج ولایت کشور/ تاکید حکومت بر استفاده از تمام امکانات برای کمک به سیل‌زدگان

کانون این سیلاب‌های ویرانگر و مرگبار، ولسوالی‌های بغلان مرکزی و بورکه و شهر پلخمری بوده است.

در پی بارش شدید باران و وقوع سیلاب‌های ویرانگر روز جمعه در ولایت‌های بغلان، بدخشان، تخار، غور و هرات، دستکم ده‌ها تن از ساکنان این ولایات جان باخته‌اند. حکومت امارت اسلامی با صدور پیام تسلیتی، از وزارت‌ دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی، وزارت داخله و مسئولین محلی خواسته است که برای کمک به سیل‌زدگان و بیرون کشیدن پیکر جان‌باختگان این سیلاب‌ها از تمام توان و امکانات موجود استفاده کنند.

کانون این سیلاب‌های ویرانگر و مرگبار، ولسوالی‌های بغلان مرکزی و بورکه و شهر پلخمری بوده است.

مولوی هدایت الله همدرد، رییس مبارزه با حوادث بغلان در این رابطه گفته است که بر اساس گزارش‌های ابتدایی، سیلاب‌های روز جمعه جان پنجاه تن را گرفته است.

روستاهای لقیان و شیخ جلال، در ولسوالی بغلان مرکزی، تلفات بیشتر انسانی را گواه بوده است.

منابع صحی بغلان می‌گویند که با گذشت هر ساعت، زخمی و قربانیان بیشتری به مراکز درمانی، به ویژه شفاخانه‌ی بغلان مرکزی انتقال می‌یابد.

تاکنون ارقام دقیقی از میزان خسارات و تلفات انسانی این سیلاب‌ها در دست نیست.

بر اساس گزارش‌ها، این سیلاب‌ها، در کنار تلفات انسانی، باعث تخریب هزاران جریب کشت‌زار، صدها باغ، تاسیسات دولتی چون کانال‌ها و جاده‌ها شده است.

مولوی اسدالله مصطفی هاشمی رییس اطلاعات و فرهنگ بغلان می‌گوید که تیم‌های نجات، افراد بی‌شماری را از میان سیلاب نجات داده‌اند و تلاش‌های این تیم‌ها همچنان ادامه دارد.

او گفت که اداره‌ی محلی، روند کمک‌رسانی به سیلاب زدگان را آغاز کرده است.

منابع صحی هم از تلاش‌ها برای درمان زخمی‌شدگان این سیلاب خبر دادند.

سیلاب در بدخشان جان یک کودک را گرفت و خسارت هنگفت مالی به بار آورد

مسئولان محلی امارت اسلامی در بدخشان می‌گویند که سرازیرشدن سیلاب جان یک کودک ۱۴ ساله را در ولسوالی کوهستان این ولایت گرفته و خسارات هنگفت مالی به باشندگان چندین ولسوالی وارد کرده است.

محمد اکرم اکبری، رییس اداره رسیدگی به حوادث طبیعی بدخشان گفته است ولسوالی‌های تشکان، وردوج، یاوان، کوهستان، تگاب و کشم این ولایت عصر روز (جمعه، ۲۱ ثور) شاهد سرازیرشدن سیلاب‌ بوده‌اند.

او افزوده است که سیلاب‌ تنها در ولسوالی تشکان این ولایت ۲۰۰ منزل مسکونی، ۵۰ پل وپلچک، ۳۰ بند برق، پنج محراب مسجد و یک باب مدرسه را تخریب و دو هزار رأس مواشی را تلف کرده است.

رییس اداره‌ی رسیدگی به حوادث طبیعی بدخشان گفته است که جزئیات خسارات سیلاب در سایر ولسوالی‌های این ولایت هنوز در دسترس نیست.

مسئولان محلی در ولایت تخار نیز می‌گویند که سیلاب شدید در چهار ولسوالی این ولایت جان نُه نفر را گرفته و خسارات سنگین برجای گذاشته است.

احمد سیر ساجد، رییس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت تخار گفته است که جمعه‌شب (۲۱ ثور) بخش‌هایی از ولسوالی‌های چال، فرخار، اشکمش و کلفگان گواه جاری‌شدن سیلاب شدید بوده‌اند.

به گفته‌ی او در ولسوالی چال سه مرد، یک زن و یک کودک و در ولسوالی‌های فرخار و کلفگان چهار نفر مرد جان باخته‌اند.

رییس مبارزه با حوادث طبیعی تخار می‌گوید که سیلاب‌های شب گذشته بیش از صدها جریب زمین زراعتی، منازل مسکونی و باغ‌ها را نیز تخریب کرده‌اند.

وقوع سیلاب‌های پیهم و ادامه ویرانی؛ دست‌کم هفت روستا در غور و هرات زیر آب شده‌اند

همچنین منابع محلی در ولایت‌های غور و هرات می‌گویند که در پی وقوع سیلاب‌های مدهش در این ولایات تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی به مردم وارد شده است.

منابع در غور روز جمعه، ۲۱ ثور، گفتند که در پی سرازیرشدن سیلاب و بسته شدن مسیر دریایی مرغاب حداقل پنج روستا از جمله فراخور و الان زیر آب شده و یک تن ناپدید است.

براساس گفته‌های منابع باشندگان این روستا‌ها تمام داروندارشان را در سیلاب‌های روز گذشته از دست داده و به کوه‌ها پناه برده‌اند.

از سویی هم، منابع از ولسوالی الفاروق غور می‌گویند که یک جوان ۲۰ ساله به دنبال سرازیرشدن سیلاب در روستای «سر سمبی» این ولسوالی جان باخته است.

در همین حال، باشنده‌گان ولسوالی چشت شریف هرات نیز تایید می‌کنند که دو روستا در این ولسوالی در آب فرو رفته است.

آنان می گویند که روز گذشته در پی سرازیرشدن سیلاب ده‌ها تن از باشندگان روستاهای بیشه و ده زبر به کوه‌ها آواره شده‌اند.

امارت اسلامی: مسئولین از تمام امکانات برای نجات مردم و بیرون آوردن پیکر جانباختگان استفاده کنند

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی با صدور بیانیه‌ای در شبکه ایکس، کشته و زخمی شدن صدها تن از شهروندان در سیلاب‌های ولایات بغلان، بدخشان، غور و هرات را تسلیت گفته است.

حکومت تاکید کرده که در کنار تلفات انسانی، شمار زیادی از منازل مسکونی ویران شده و زیان‌های هنگفت مالی به مردم رسیده است.

حکومت ضمن دستور به وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث، وزارت داخه و مسئولین محلی جهت نجات عاجل مردم و بیرون آوردن پیکر جان باختگان و نیز معالجه مجروحان، گفته است که بایستیی در این راستا از تمامی امکانات موجود استفاده شود.

امارت اسلامی همچنین از مردم نیز درخواست کرده تا در راستای کمک به آسیب‌دیدگان آنچه در توان دارند شریک بسازند.

نظرات بسته شده است.