جان باختن بیش از ۱۳۰۰ زائر حج در مکه بر اثر گرمای شدید

امسال بیش از ۵۰ هزار زایر به صورت مجاز به عربستان سعودی سفر کردند تا مناسک حج را ادا کنند.

مقامات عربستان سعودی می‌گویند شمار زائران حج که به دلیل گرمای شدید در این کشور جان باخته‌اند، به بیش از ۱۳۰۰ نفر افزایش یافته است.

فهد بن عبدالرحمان الجلاجل، وزیر صحت عربستان سعودی، گفته که از جمله ۱۳۰۱ نفری که در مراسم حج امسال جان باخته‌اند، زائران غیر مجاز بودند که برای انجام مناسک حج، مسافت‌های طولانی در اطراف شهر مکه، پیاده‌روی کردند.

وزیر صحت عربستان سعودی که با تلویزیون دولتی آن کشور صحبت می‌کرد، گفت که ۹۵ زایر در شفاخانه‌ها زیر تداوی قرار دارند و شماری از آنان توسط طیاره به شفاخانه‌های ریاض، پایتخت آن کشور، منتقل شدند. او گفت که تشخیص هویت زائران جان باخته به این دلیل تاخیر شده که آنان هیچ اسناد و مدرکی با خود نداشته‌اند.

به گفته دو مقام مصری که نخواستند نام‌های شان در گزارش ذکر شود، قربانیان شامل بیش از ۶۶۰ شهروند مصر می‌شود که به استثناه ۳۱ نفر آنان، همه آنان زائران غیر مجاز بودند.

مقامات مصر گفته‌اند که جواز ۱۶ شرکت مسافرتی را لغو کردند، زیرا این شرکت‌ها به صورت غیرقانونی زائران غیر مجاز را کمک کردند تا به عربستان سعودی سفر کنند. به گفته‌ مقامات مصر،‌ این شرکت‌ها برای زائران ویز‌ه‌هایی را فراهم کردند که به آنان اجازه ورود به شهر مکه را نمی‌داد. به گفته مقامات مصر، این شرکت‌ها به سارنوالی ارجاع شده‌اند تا زیر پیگرد قانونی قرار بگیرند.

امسال بیش از ۵۰ هزار زایر به صورت مجاز به عربستان سعودی سفر کردند تا مناسک حج را ادا کنند.

مقامات عربستان سعودی به تاریخ هشتم جون اعلام کردند که نیروهای امنیتی آن کشور در آستانه برگزاری مراسم حج صد‌ها هزار زایر ثبت ناشده را از شهر مکه پاکسازی کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری عربستان سعودی،‌ افرادی که از شهر مکه پاکسازی شدند، شامل ۱۵۴ هزار شهروند خارجی می‌شود که به عوض ویزه حج، با ویزه گردشگری وارد شهر مکه شده بودند. در این گزارش همچنین آمده است که مقامات سعودی ۱۷۱ هزار و ۵۸۷ نفر دیگر را از شهر مکه پاکسازی کردند که باشندگان عربستان سعودی استند، اما مسکونه مکه نبودند و اجازه حج را نداشتند.

اما بسیاری آنان به ویژه شهروندان مصر قادر شدند خود را به اطراف شهر مکه برسانند و شماری از آنان پیاده آمدند. بر خلاف زائران مجاز، زائران غیر مجاز هوتل نداشتند تا از گرمای شدید فرار کنند.

بر اساس آمار رسمی، سال گذشته بیش از ۱.۸ میلیون مسلمان از سراسر جهان در مراسم حج فرضی اشتراک کردند. بر اساس گزارش‌ها، در مراسم حج امسال نزدیک به ۱.۹ میلیون زایر از سراسر جهان در مناسک حج اشتراک کردند.

نظرات بسته شده است.