توافق کمیته مدیریت سرحدی پاکستان و افغانستان برای افزایش تردد لاری‌ها بین دو کشور به 900 لاری در روز

مدیریت سرحدی(تورخم) پاکستان و افغانستان

به گزارش رسانه های پاکستانی، کمیته مدیریت سرحدی پاکستان و افغانستان طی نشستی در تورخم با افزایش تردد ۹۰۰ لاری بین دو کشور در روز موافقت کرده است.

روزنامه «بزنس ریکاردر» چاپ پاکستان با انتشار این خبر گفته است، در این نشست در مورد روند کند ترخیص لاری‌ها که باعث تاخیر در حمل و نقل کالاها و خسارات مالی بین دو کشور می‌شود، گفتگو صورت گرفته است.

به گزارش رسانه ها، مقام‌های پاکستانی از افغانستان خواستند که مدت زمان وقفه ترخیص موترهای باربری را کاهش دهد تا از ایجاد صف طولانی موترها در دو طرف جلوگیری شود. این وقفه از ساعت 2 بامداد تا ساعت پنج صبح اعمال می‌شود.

در این مورد، محمد رضوان، یک مقام پاکستانی گفته که برای ترخیص زودهنگام موترهای باربری در ماه‌های آینده یک اسکنر جدید در تورخم نصب خواهد شد.

تورخم یکی از گذرگاه‌های اصلی میان افغانستان و پاکستان است و تاجران بارها از کندی روند ترخیص موترها از این مسیر شکایت کرده‌اند.  از سوی دیگر، هرازگاهی پاکستان محدودیت ها و ممانعت های غیرقانونی را بر کالاهای تاجران افغانستان به بهانه های مختلف ایجاد می کند و سبب به هم خوردن نظم تردد لاری ها بین دو کشور می شود. به عنوان مثال، در ماه های گذشته، پاکستان جلو صدها لاری حامل انگور تاجیکی تولید افغانستان را به دلیل مضحک مشابهت نام این انگور با کشور تاجیکستان گرفته بود.

نظرات بسته شده است.