تلف شدن نزدیک به 50 هزار راس مواشی در شمال کشور

مسوولین اظهارداشتند که آمار اعلان شده از تلفات و هزینه های نهایی نیست و ممکن است در روز های آینده این ارقام تغییر کند.

 

سخنگویان شمال کشور:نزدیک به 50 هزار راس مواشی در ولایات بلخ، سمنگان، سرپل و فاریاب بر اثر سرمای اخیر تلف شده اند

شماری از مسوولین محلی ولایات بلخ، سمنگان، سرپل و فاریاب در نشست خبری مشترک در شهر مزارشریف گفتند که پس از برف باری های اخیر؛ طبق دستور رهبری امارت اسلامی کمیته های اضطراری در ولایات شمالی ایجاد و طی فعالیت خود به ارزش 29 میلیون افغانی مواد غذایی و علوفه حیوانی را به نیازمندان و مالداران توزیع نموده است.

آنان با بیان اینکه حدود 49 هزار و 900 صد راس بز، گوسفند و گاو در ولایات بلخ، سمنگان، سرپل و فاریاب تلف شده اند، افزودند: بر اساس آمار به دست آمده حدود 20 زن، کودک و مرد به اثر سرمای شدید جان باخته و 78 خانه مسکونی نیز به دلیل برف باری سنگین تخریب شده است.

مسوولین اظهارداشتند که آمار اعلان شده از تلفات و هزینه های نهایی نیست و ممکن است در روز های آینده این ارقام تغییر کند.

در همین حال، مولوی ذبیح الله نورانی، رییس اطلاعات و فرهنگ بلخ گفت: هدف از این نشست شریک ساختن فعالیت های کمیته اضطراری پس از برف های شدید در ولایات بلخ، سمنگان، سرپل و فاریاب با رسانه ها است و این کمیته ها متشکل از ارگان های مختلف حکومتی در این ولایات می باشد.

وی افزود که نتیجه فعالیت کمیته اضطراری در این ولایات جلوگیری از بحران انسانی و حیوانی بوده و همچنین باید از نقش تاجران در امداد رسانی برای نیازمندان تشکری کرد.

وی افزود که از نهاد های امداد رسان ملی و بین المللی تقاضا داریم تا به مردم نیازمند کمک نمایند.

گفتنی است که در این نشست عطاوالله زید، سخنگوی ولایت بلخ، عصمت الله مرادی سخنگوی والی فاریاب، عبدالله هوتک سخنگوی والی سمنگان و مولوی حبیب الله مسرور سخنگوی والی سرپل حضور داشتند.

نظرات بسته شده است.