تعهد برای تقویت علوم دینی و عصری در افغانستان

معاون سیاسی رییس‌الوزرا در این کنفرانس افزوده است که نظام تعلیمی و تحصیلی کشور در گذشته به رکود مواجه شده و نیاز به یک سیستم آموزشی با معیارهای بین‌المللی در کشور است.

مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی رییس‌الوزرا در مراسم گشایش “کنفرانس ملی بهبود نهادهای تعلیمی و تحصیلی افغانستان” گفته است که امارت اسلامی در کنار علوم دینی به تقویت علوم عصری نیز در کشور متعهد است.

معاون سیاسی رییس‌الوزرا در این کنفرانس افزوده است که نظام تعلیمی و تحصیلی کشور در گذشته به رکود مواجه شده و نیاز به یک سیستم آموزشی با معیارهای بین‌المللی در کشور است.

مولوی عبدالکبیر گفته است: «در کنار یادگیری علوم اسلامی، در مکتب‌ها و دانش‌گاه‌های برای دانش‌آموزان و دانش‌جویان چه در بخش طب است، مهندسی است، اقتصاد و یا ادبیات است، باید آموزش بدهیم.»

سید حبیب الله آغا سرپرست وزارت معارف نیز در آغاز این کنفرانس گفته است که آموزش‌های عصری و دینی در کشور از نظر کیفی در حال حاضر ضعیف‌اند. به گفته او، امارت اسلامی روی تقویت مرکزهای آموزشی دینی و عصری کار می‌کند تا این نهادها را معیاری سازد.

سید حبیب الله آغا افزود: «بر بنیاد معلومات ما، اگر علوم دینی است و یا دنیوی، یعنی علوم دینی و عصری با کیفیت خیلی پایین روبه‌روست.»

ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز یکی از سخن‌رانان این مراسم گشایش این کنفرانس بود. آقای گفته است که وزارت معارف زیربنای همه اداره‌ها را تشکیل می‌دهد و وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی باید تقویت شوند.

به باور ندا محمد ندیم، هماهنگی میان اداره‌های تعلیمی و داشتن اراده قوی می‌تواند مشکلات را در نهادهای تعلیمی و تحصیلی کشور حل کند.

ندا محمد ندیم گفت: «کادر علمی داریم، عالمان و شیخ‌های خوب داریم، استادانی با فکر افغانی و اسلامی داریم، کافیست اراده کنیم تا خداوند این نواقصی که در بخش تعلیمی و تحصیلی داریم را راحت رفع بسازد، در کنارش با اراده قوی ما و شما.»

مسوولان در دانشگاه تعلیم و تربیه کابل هدف از برگزاری کنفرانس دو روزه ملی بهبود نهادهای تعلیمی و تحصیلی در کشور را مشخص ساختن و پیدا کردن راه‌حل برای چالش‌های موجود در مرکزهای تعلیمی و تحصیلی کشور عنوان کرده‌اند.

 

 

نظرات بسته شده است.