تاکید کاظمی قمی بر بازگشت مهاجران افغان به کشور

آقای قمی در گفت‌وگو با یک رسانه ایرانی افزوده است که مهاجران با بازگشت در رشد اقتصادی کشور شان کمک کنند.

آقای قمی در گفت‌وگو با یک رسانه ایرانی افزوده است که مهاجران با بازگشت در رشد اقتصادی کشور شان کمک کنند.

او با اشاره به حضور امریکا در افغانستان، تاکید کرده که بحران مهاجرت افغانستان ناشی از روی‌کردهای ایالات متحده در افغانستان بوده است.

حسن کاظمی قمی افزود: «بیش از شش میلیون مهاجر از خواهران و برادران افغانی داریم. این جماعتی که تحت شرایط اجباری که خود اشغال‌گران مثل امریکا در افغانستان ایجاد کردند…بحران‌ساز اند.»

هم‌زمان، ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که اخراج اجباری و آزار و اذیت مهاجران از سوی برخی از کشورها منجر به تیرگی در روابط میان کشورها می‌شود.

آقای مجاهد از همه کشورهای میزبان خواسته تا با مهاجران افغان بر بنیاد قوانین بین‌المللی برخورد کنند.

سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره گفت: «چیزی که بین دو ملت بی‌باوری ایجاد می‌کند این است که با مهاجرین بدرفتاری صورت بگیرد یا مهاجرین گرفتار شوند یا به گونه‌ی اجباری اخراج شوند. در این راستا ما خواهان تعامل ایران هستیم که باید حالت نارمل حفظ شود و در برابر مهاجران از فشارهای نادرست استفاده صورت نگیرد.»

محمد خان طالبی آگاه امور مهاجران گفت: «کشورهای میزبان مهاجر به‌خصوص کشورهای همسایه و ترکیه در مقابل مهاجرین سیاست‌های سخت‌گیرانه را در پیش گرفته‌اند.»

از سویی هم، برخی از مهاجران افغان که در ایران بسر می‌برند از آنچه‌که رفتار نادرست پولیس و بازداشت مهاجران افغان در این کشور می‌دانند، انتقاد می‌کنند.

اکبر مهاجر افغان در ایران گفت: «بر مهاجران افغان از سوی پولیس ایران ظلم می‌شود؛ برخوردی با آن‌ها می‌شود که حتی با حیوانات هم نمی‌شود.»

میرویس مهاجر دیگر افغان در ایران گفت: «اکثر مهاجران در ایران با بی‌کاری روبه‌رو هستند و آن مهاجرانی که اسناد قانونی برای زندگی در ایران را ندارند از حقوق تابعیت مانند: داشتن خانه، رفتن به مکتب و سفر کردن به گونه‌ی آزاد، محروم هستند.»

بر بنیاد آمارهای وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌ها، تنها در یک روز پسین بیش از یک هزار و پنج‌صد مهاجر از مرز اسلام قلعه به گونه اجباری و داوطلب به کشور برگشته داده شده‌اند.

نظرات بسته شده است.