تاکید واشنگتن بر پابندی امارت اسلامی به تعهدات ضد هراس‌افگنی

آقای میلر در یک نشست خبری با اشاره به کشته‌شدن رهبر القاعده در افغانستان، می‌گوید که با وجود عدم حضور ایالات متحده در افغانستان، واشنگتن بر اوضاع نظارت دارد.

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید که کشورش انتظار دارد تا امارت اسلامی به تعهدات ضد هراس‌افگنی‌اش پابند بماند.
آقای میلر در یک نشست خبری با اشاره به کشته‌شدن رهبر القاعده در افغانستان، می‌گوید که با وجود عدم حضور ایالات متحده در افغانستان، واشنگتن بر اوضاع نظارت دارد.
سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا در این باره گفت: «من می‌گویم که ما هم‌چنان برای طالبان روشن می‌کنیم که آن‌ها تعهدات ضدهراس‌افگنی دارند که انتظار داریم آن‌ها به آن پابند باشند. ما توانایی‌های خود را برای نظارت بر وضعیت و پاسخ به فعالیت‌های هراس‌افگنانه‌ای که می‌بینیم با وجود عدم حضور بیش‌تر ایالات متحده در افغانستان، حفظ می‌کنیم.»
از سویی هم، امارت اسلامی می‌گوید که کار گرفته نشدن از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر جز استراتیژی‌های مهم حکومت سرپرست است.
ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «این استراتیژی امارت اسلامی افغانستان است که خاک افغانستان را اجازه نمی‌دهد که در برابر کشورهای دیگر استفاده شود، این هم استراتیژی‌ست و هم تعهد.»
برخی از آگاهان مسایل نظامی نیز به این باوراند که امارت اسلامی از بهر حضور نداشتن گروه‌های هراس‌افگن و پیکار با این گروه‌ها بیش‌تر از پیش تلاش کند.
سرور نیازی آگاه مسایل نظامی به طلوع‌نیوز گفت: «بخاطر رفع اتهاماتی که بالای افغانستان وارد می‌شود، خوب است که کمیته مشترک بین همسایه‌ها به شمول افغانستان ایجاد شود تا مبارزه با هراس‌افگنی و شیوه و چگونگی آن را مورد مطالعه قرار بدهند و یک هماهنگی و همکاری به وجود آید.»
عبدالواحد حکیمی استاد دانش‌گاه گفت: «امارت اسلامی باید برای تقویت روابط دوجانبه بیش‌تر بخاطر جلب اعتماد این کشورها روابط خود را با کشورهای همسایه و کشور‌های که بیش‌تر نگرانی از وضعیت افغانستان دارند بیش‌تر کند.»
پیش از این، ایالات متحده امریکا ادعا کرده که ایمن‌الظواهری رهبر گروه القاعده در یک حمله هوایی این کشور در کابل کشته شده؛ اما در این باره هیچ شواهدی را پخش نکرده است.
کابل همواره تاکید کرده هیچ سندی که نشان‌دهنده کشته شدن ایمن‌الظواهری در کابل باشد، وجود ندارد

نظرات بسته شده است.