تاکید واشنگتن بر تعهد امارت اسلامی برای مبارزه با هراس‌افگنی

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید کابل آن‌چه را که در این باره تعهد کرده، باید عملی بسازد.

هم‌زمان با نگرانی‌ها از افزایش فعالیت‌های گروه داعش در منطقه و فرا منطقه، واشنگتن بار دیگر بر اطمینان یافتن از تعهد امارت اسلامی برای پیکار با هراس‌افگنی سخن می‌زند.

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید کابل آن‌چه را که در این باره تعهد کرده، باید عملی بسازد.

آقای میلر در این باره گفت: «ما به فشار بالای طالبان در این باره که تمام تعهدات ضد هراس‌افگنی خود را نسبت به جامعه بین‌المللی اجرا کنند، ادامه می‌دهیم. ما به طالبان روشن ساخته‌ایم که مسوولیت آنان این است که اطمینان حاصل کنند که هیچ پناه‌گاهی برای هراس‌افگنان، بی‌توجه به القاعده، داعش و یا هر گروه هراس‌افگن دیگر، وجود ندارد.»

با این حال، امارت اسلامی می‌گوید که پیکارها در برابر گروه‌های هراس‌افگن به‌شمول داعش جریان دارند و بار دیگر تاکید می‌ورزد که خاک افغانستان ضد کشورهای دیگر کار گرفته نخواهد شد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «بعد از پیروزی امارت اسلامی افغانستان، داعش در افغانستان کاملن کوبیده شده و یک الی دو فیصد در کدام جایی متواری مانده باشد دیگر تمام قوت و نیرویش از بین رفته است.»

شمس‌الرحمن احمدزی آگاه مسایل سیاسی گفت: «این‌ها اتهام‌های را که بالای حکومت افغانستان می‌بندند که در افغانستان گروه‌های مختلفی تهدیدکننده در افغانستان تربیه می‌شوند، این هیچ وقت حقیقت پیدا کرده نمی‌تواند.»

سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در بخشی دیگر از سخنانش می‌گوید که بازداشت شهروندان امریکایی در افغانستان، مانع مهم تعامل مثبت این کشور با حکومت سرپرست افغانستان است.

مساله‌ی که تا اکنون امارت اسلامی آن را تایید و یا رد نکرده است.

متیو میلر در این باره گفت: «ما به گونه دوامدار از جمله در جلسات خود با نمایندگان طالبان، برای آزادی فوری و بدون قید و شرط رایان کوربت و دیگر امریکایی‌های بازداشت‌شده در افغانستان فشار آورده‌ایم. ما برای طالبان روشن کرده‌ایم که این بازداشت‌ها مانع مهمی برای تعامل مثبت است و ما به این کار ادامه خواهیم داد. ما از هر اهرمی استفاده می‌کنیم تا رایان و امریکایی‌های دیگر که به ناحق بازداشت شده‌اند را از افغانستان به خانه بازگردانیم.»

این سخنان سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در باره هراس‌افگنی در حالی ابراز می‌شوند که در هفته‌های پسین مساله داعش در افغانستان و مسکو، میان کشورهای منطقه و جهان بحث برانگیز شده است.

نظرات بسته شده است.