تاکید رینا امیری بر تغییر سیاست‌های امارت اسلامی در برابر زنان

خانم امیری در ایکس نوشته که ممنوعیت آموزش دختران و کار زنان در افغانستان به همه‌ی افغان‌ها در این کشور آسیب می‌رساند و برای کاهش این آسیب، نیاز است تا سیاست‌ها در برابر زنان و دختران عوض شوند.

رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور زنان افغانستان و حقوق بشر می‌گوید که افغانستان سالانه بیش از یک میلیارد دالر را به علت سیاست‌های حکومت سرپرست در برابر زنان و دختران در افغانستان، از دست می‌دهد.

خانم امیری در ایکس نوشته که ممنوعیت آموزش دختران و کار زنان در افغانستان به همه‌ی افغان‌ها در این کشور آسیب می‌رساند و برای کاهش این آسیب، نیاز است تا سیاست‌ها در برابر زنان و دختران عوض شوند.

او در این باره گفت: «افغانستان سالانه بیش از یک میلیارد دالر را به دلیل احکام شدید طالبان در برابر زنان و دختران از دست می‌دهد؛ احکامی که آموزش دختران و زنان افغان را ممنوع می‌کند و به شغل همه‌ی افغان‌ها آسیب می‌زند، برای رهایی افغانستان از فقر و وابستگی به کمک‌ها، این سیاست‌ها باید عوض شوند.»

فوزیه خانم بی‌کار گفت: «باید برای ما حق کار داده شود و از دولت می‌خواهیم که باید به تمام زنان حق آموزش و حق کار داده شود. ما تا چه زمانی در خانه باشیم؟ بسیاری از زنان مثل من تنها نان‌آور خانواده‌های شان هستند، به همین خاطر ما باید کار کنیم.»

هم‌زمان با این، بخش زنان سازمان ملل متحد در خبرنامه‌ای گفته که حذف زنان از تصمیم‌گیری‌، افغانستان را از فرصت‌های بیرون‌رفت از بحران محروم می‌کند.

در خبرنامه‌ای این نهاد آمده است: «کنارگذاشتن زنان افغان از تصمیم‌گیری نه‌تنها افغانستان را از هرگونه فرصتی برای خروج از بحران محروم می‌کند؛ بل نشان می‌دهد که حمله به حقوق زنان، خاموش‌کردن صدای آن‌ها و پاک‌کردن آن‌ها از جامعه نه‌تنها مجازات نمی‌شود، بل‌که عادی می‌شود.»

شبنم دانش‌جو به خبرنگار رسانه ها گفت: «از دولت و جامعه جهانی خواهش می‌کنم که در بخش‌های دیگر به خانم‌ها مساعدت کنند چون بانوان بیش‌ترین قشر جامعه را تشکیل می‌دهند و اگر کار خوب برای شان مهیا شود آنان توانایی خیلی خوبی دارند.»

اما امارت اسلامی ‌می‌گوید که فرصت‌های خوبی را در بخش تجارت برای زنان فراهم کرده‌اند و از دست‌آوردهای آنان در افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که پول‌های منجمدشده افغانستان در امریکا تاثیر مستقیم بالای زندگی زنان و مردان در کشور می‌گذارد، از همین‌رو نیاز است تا امریکا مسوولیتش را در این بخش درک کند.

آقای مجاهد در این باره گفت: «امریکا اگر این‌قدر به فکر مردم افغانستان است باید از همه بیش‌تر پول افغانستان را که آنان مسدود کرده‌اند باید رها کنند. حدود ۹.۱میلیارد دالر که در امریکا مسدود است به گونه‌ی مستقیم بالای زندگی مردم افغانستان تاثیر منفی می‌گذارد؛ هم خواهران متاثر می‌شوند هم مردان به هر صورت آنان باید مسوولیت خود را در برابر افغانستان درک کنند.»

پیش از این نیز نمایندگان ویژه ایالات متحده امریکا از کشورهای جهان خواسته بودند تا بر پشتیبانی از زنان و دختران در افغانستان ادامه دهند.

نظرات بسته شده است.