بی‌جینگ: پذیرش اعتبارنامه سفیر ا.ا رفتار عادی دیپلوماتیک است

این در حالی‌ست که روز پیش وزارت خارجه امریکا از بی‌جینگ خواست تا ماهیت روابط‌ اش را با «امارت اسلامی» روشن بسازد.

وزارت خارجه چین پذیرفتن اعتمادنامه سفیر امارت اسلامی از سوی رییس‌جمهور این کشور را یک رفتار عادی دیپلوماتیک دانسته است.

وانگ ونبین سخن‌گوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفته است که به‌رسمیت‌شناسی «امارت اسلامی» بستگی به پیکار آنان در برابر گروه‌های هراس‌افگن دارد.

این در حالی‌ست که روز پیش وزارت خارجه امریکا از بی‌جینگ خواست تا ماهیت روابط‌ اش را با «امارت اسلامی» روشن بسازد.

آقای ونبین به خبرنگاران گفته است: «این یک توافق عادی دیپلوماتیک برای چین است که سفیر دولت موقت افغانستان و اعتبارنامه او را دریافت کند. امیدوار هستیم که جهان بیشتر با حکومت موقت تعامل داشته باشند، آن را تشویق کند تا به نگرانی‌های بین‌المللی پاسخ دهد.»

امارت اسلامی در واکنش به سخنان سخن‌گوی وزارت خارجه چین گفته است که تعامل امارت اسلامی با کشورها به‌گونه‌ی رسمی انجام می‌شود و برخی کشورها به علت منافع شان، از اعلام به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی خودداری می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «امارت اسلامی تعاملی که با کشورها دارد رسمی است و همچنان کشورها هم تعامل رسمی با ما دارند، ولی این‌که اعلام نمی‌شود ربط دارد به منافع همان کشورها و حفظ نزاکت‌ها با کشورهای دیگر که در این راستا مانع ایجاد می‌کنند.»

پس از نشست ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای در کابل، امیرخان سرپرست وزارت خارجه از فرستادن سفیر رسمی چین به کشور و همچنان پذیرفتن سفیر رسمی امارت اسلامی در بی‌جینگ ستایش کرد و خواهان توسعه روابط با چین است.

امیرخان متقی گفت: «چین در منطقه کشور مهم است و اولین کشور است که سفیر افغانستان را به‌گونه رسمی پذیرفت و سفیر رسمی خود را به افغانستان فرستاد.»

به‌تازگی مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرا گفته است که در حال حاضر نمایندگی‌های دیپلوماتیک امارت اسلامی در هفده کشور جهان فعال اند.

 

نظرات بسته شده است.