برگزاری رزمایش مشترک نظامی از سوی ایران، روسیه و چین

در همین حال وزارت دفاع روسیه با انتشار ویدئویی خبر داد، ناوگان دریایی روسیه به رهبری ناو «واریاگ» وارد آب‌های ایران شده است.

رسانه های جمهوری اسلامی ایران به نقل از مقامات این کشور گزارش داده اند که نیروهای دریایی روسیه، ایران و چین از روز سه‌شنبه رزمایش مشترک نظامی را تحت عنوان «کمربند امنیتی دریایی ۲۰۲۴» را در آب‌های دریای عمان آغاز کرده اند.

در همین حال وزارت دفاع روسیه با انتشار ویدئویی خبر داد، ناوگان دریایی روسیه به رهبری ناو «واریاگ» وارد آب‌های ایران شده است.

گفته شده که برای اولین بار، نیروهای دریایی پاکستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، عمان، هند و آفریقای جنوبی به عنوان ناظر در این رزمایش مشارکت می کنند.

به نقل از ایران پرس، امیر دریادار دوم «مصطفی تاج‌الدینی» سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ در نشست خبری مشترک با فرماندهان یگان های روسیه و چین گفته است: امسال برای پنجمین سال متوالی با شعار «با هم برای برقراری صلح و امنیت»، رزمایش مرکب دریایی سه جانبه‌ای بین نیروی دریایی ایران، نیرویی دریایی روسیه و نیروی دریایی جمهوری خلق چین برگزار می‌شود.

به گفته این مقام ایرانی، تمرین‌های تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور ربوده شده، تیراندازی علیه اهداف مشخص، تیراندازی شبانه به اهداف هوایی و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.

گفتنی است که شمال اقیانوس هند بین سه تنگه راهبردی از پنج تنگه راهبردی دنیاست، تنگه هرمز در شمال، تنگه مالاکا در شرق و تنگه باب‌المندب در غرب منطقه اقیانوس هند واقع شده است که در حقیقت بیضی انرژی دنیا را احاطه کرده است و با توجه به تردد شناورهای تجاری و نفتکش در این منطقه حساس ضرورت برقراری امنیت تجارت دریایی را دو چندان کرده است.

نظرات بسته شده است.