برگزاری دومین هُمایش ادبی صدای پای بهار در شهر مزارشریف

برگزاری دومین هُمایش ادبی صدای پای بهار در شهر مزارشریف

برگزاری دومین هُمایش ادبی صدای پای بهار در شهر مزارشریف
دیروز دو شنبه ۲۱ حوت سال ۱۴۰۲ه.خ دومین هُمایش صدای پای بهار با گرامی داشت از جایگاه حکیم نظامی گنجوی برگزار شد.
این هُمایش با حضور شاعران،اساتید دانشگاه ،فرهنگیان و بزرگان ادبیات دری در تالار هُمایش کتابخانه عمومی فردوسی شهر مزارشریف برپا شد.
هُمایش نامبرده با اجرای تلاوت آیات ملکوتی قرآن مجید توسط حسن خاقانی آغاز و در ادامه سید سکندر حسینی بامداد ریس کتابخانه عمومی فردوسی در آغاز این محفل،حضور چهره های فرهنگی بلخ را خوش آمدید گفته و اظهار داشت که دومین همایش صدای پای بهار برای گرامی داشت از جایگاه حکیم نظامی گنجوی می باشد.
وی در ادامه افزود:«که فراخوان عمومی مقاله در چند محور نشر کرده بودیم که نزدیک به ده نفر شاعر با توجه به محدودیت زمانی به خواست تشریف در این محفل لبیک گفتند.»
و همچنان افزود که برگزاری چنین هُمایش ها نقش اساسی در بلند بردن فرهنگ خطه بلخ بامی را دارا می باشد،بلخ خواستگاه و مهد دانشمندان،شاعران و قلم به دستان می باشد.
و از رسانه ها و‌خبرنگاران برای پوشش این هُمایش ها تشکری کرده و نقش رسانه ها را در این عرصه خیلی موثر دانسته است.
در همین حال صالح محمد خلیق ریس انجمن نویسندگان ولایت بلخ نیز در این همایش مقاله خود را پیرامون بازتاب اسطوره های آریایی در شعر های نظامی گنجوی ارائه نمود
استاد محمد فهیم کریمی نیز در این هُمایش گفت:«نظامی گنجوی نزدیک به ۷۰ سال عمر گهر بارش را در راه تدوین و سُرایش آثارش کرده است.»
نظامی گنجوی شخصیتی است که پیرامون آثار،اندیشه ها و کارکرد هایش هم خاورشناسان بزرگ مانند ادوارد براون،میخایل دون… و از نویسندگان معاصر زبان پارسی دوکتور صفا،استاد سعید و غیره نوشته اند.
و در ادامه استاد فهیم کریمی مقاله خود پیرامون سفارش های اخلاقی مخزن الاسرار را به حضار محفل به خوانش گرفتند.
و همچنان در جریان محفل شاعران جوان و برجسته بلخ و سمنگان شعر های مناسبتی بهار را به خوانش گرفتند.
در پایان محفل نیز اشخاصی که مقاله هایشان برگزیده شده بود از سوی کتابخانه عمومی فردوسی مورد تقدیر وتشویق قرار گرفتند.
این در حالیست که این هُمایش ادبی از سوی کتابخانه عمومی فردوسی،خانه ی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران،خانه مولانا و انجمن نویسندگان بلخ برگزار شده بود.

نظرات بسته شده است.