ا.ا در پی نگرانی کارشناسان؛ هیچ زنی به علت پوشش در زندان قرار ندارد

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی اطلاعات سازمان ملل متحد در باره بازداشت زنان در افغانستان را نادرست ‌خوانده و گفته است که هیچ زنی به علت پوشش در بازداشت امارت اسلامی قرار ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی اطلاعات سازمان ملل متحد در باره بازداشت زنان در افغانستان را نادرست ‌خوانده و گفته است که هیچ زنی به علت پوشش در بازداشت امارت اسلامی قرار ندارد.

آقای مجاهد به رسانه ها گفت: «نهادهای امنیتی نیز رد کردند و گفته شد که چنین قضیه‌ی رخ نداده؛ البته در اوایل یک توصیه‌ی شده به بعضی خانم‌ها که به بی‌حجابی مردم را تشویق می‌کردند، به همین خاطر آنان به حوزه خواسته شده بودند و مرخص شدند. نه کسی زندانی شده و نه توقیف.»

کارشناسان سازمان ملل متحد به‌شمول ریچارد بنت گزارش‌گر ویژه این سازمان برای افغانستان در اعلامیه‌ای از بازداشت شماری از زنان در برخی از ولایت‌های کشور به علت نوعیت پوشش ابراز نگرانی کرده و از امارت اسلامی خواسته‌اند تا زنان و دختران بازداشت شده را بی‌درنگ رها کند.

کارشناسان سازمان ملل از امارت اسلامی همچنان خواسته‌اند تا به تعهدات بین‌المللی افغانستان در باره حقوق بشر پابند بماند.

در اعلامیه کارشناسان سازمان ملل آمده است: «ما از طالبان می‌خواهیم که تمام محرومیت‌های خودسرانه از آزادی را که زنان و دختران را بر اساس نوع لباس هدف قرار می‌دهد، برطرف کنند و زنان و دخترانی را که ممکن است همچنان در بازداشت باشند، فورا آزاد کنند.»

ثریا پیکان فعال حقوق زن به رسانه ها گفت: «باید بررسی شود. بردن دختران بدون زمان مشخص، بدون این‌که جرم شان بررسی شود، گذاشتن‌ شان به زندان‌ها مایوس کننده ‌است.»

لیما شیرزی یکی دیگر از فعالان حقوق زن گفت: «افغانستان در گذشته عضو فعال جامعه بین‌المللی بوده و همیشه به کنوانسیون‌‌های بین‌المللی و حقوق بشر احترام می‌کرد، حال با  حاکم شدن طالبان نیز باید موقف گذشته افغانستان حفظ شود.»

پیش از این محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر نیز بازداشت بانوان را در کشور رد کرده و آن را تبلیغ خوانده بود.

نظرات بسته شده است.